A fotókkal gazdagon illusztrált kiadvány nem csupán gasztronómiai kalauz, sokkal inkább kultúrtörténeti összegzés, amelyben a kolbászhoz kötődő hagyományok, hiedelmek és igaz mítoszok legalább akkora szerepet játszanak, mint a disznóhúsból készült étel fajtái vagy elkészítése.
Majthényi László - elnök, megyei közgyűlés
"Ez egy több mint 10 éves ötletnek a megvalósulása, hogy idén télen sikerült megjelentetni a B.K.L. Kiadónak megjelentetni ezt a könyvet. Ez nem elsősorban gasztronómiai könyv, nem elsősorban szakácskönyv, sokkal több ennél: a kolbásznak a kultúrhistóriája, és kitekintés nem csak a magyar vagy a kárpát-medencei kolbászok, hanem kitekintés a világ kolbászaira."
Ezzel együtt a könyv olvasói pontos képet kaphatnak arról is, hogy melyek azok a kolbászfajták, melyek hungarikumnak vagy kiemelkedő nemzeti értéknek számítanak.
V. Németh Zsolt - környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár
"Ahhoz hogy valami hungarikummá váljon, olyan tulajdonságokat kell felsorolni, ami a különlegességet mutatja, az egyediséget, különleges minőséget, és magyarságra jellemző tulajdonságokat, és hát én úgy szoktam fogalmazni, hogy a szerethetőséget is, átvitt értelemben, vagy a szó szoros értelmében. Nos hát a kolbász esetében a szó szoros értelmében igaz valamennyi tulajdonság."
A kötetben sok más érdekességgel is találkozhat az olvasó. Kiderül, hogy Mezopotámiában már az időszámításunk előtti harmadik évezredben készítettek kolbászt, hogy Homérosz szerint a leleményes Odüsszeusz kedvenc étele a véres hurka volt, de azt is megtudhatjuk, hogy Puskás Öcsi Madridban kolbászgyárat nyitott, mert hiányzott neki Debrecen íze.