Tudták, hogy az öszecsukható esernyő Vas megyei találmány? Az Uriújfaluban élő lakatosmesterek, Balogh Károly és Kálmán szabadalmaztatták. Egy eredeti példányt is megismerhettek a látogatók a levéltárban a Múzeumok Éjszakáján.
Feiszt György - levéltáros
“Külön emeli az iratanyagnak az értékét, hogy a szabadalmi leírások mellett dokumentációk is szerepelnek. Végülis egyértelművé válik, hogy a két vh. között, a trianoni sokk után is Vas megyében az innovatív gondolat ilyen nagyszerűen működött.”
A képtárban ezúttal az önkifejezésnek egy sajátos formája, a tetoválás volt az egyik központi téma.
Franken Vivien - tetováló
“Szerintem a tetoválsában az a legfontosabb, hogy nagyon személyre szabott dolog, és akármilyen trendek vannak, akármennyire népszerű - szerintem ez mindig is elsősorban személyes, intim kifejeződése valami intim lelki hátterű dolognak.”
Arról, hogyan vált a tetoválás a törzsi kultúrák szakrális eszközéből a tömegkultúra termékévé, beszélgetést is hallhattak az érdeklődők.
Szily Nóra - műsorvezető
Valamiért eljön egy pillanat az ember életében, amikor úgy gondolja, hogy a testén is nyomot hagyjon egy döntése, az életének egy mottója, a lázadása, talán az üzenete. Persze - nekem nincs tetoválásom - de nagyon érdekel lélektanilag, hogy mikor tud eljönni ez a pillanat, vagy mikor dönt úgy az ember, hogy rászánja magát a tetoválásra, amit vélhetően élete végéig viselni fog.”
A Smidt Múzeumban a 19. századi társasági életet elevenítették meg a korabeli játékokat, illetve a hajdani kávéházak hangulatát idézve. A kiállítótérben a valamikor Szombathelyen közismert Heinz Gyula cukrászmester műhelyének tárgyai is helyet kaptak erre az estére, és ehhez kapcsolódott a kézműves foglalkozás is.
Szabó Enikő
“Most éppen egy dobozt díszítek, hasonlóképpen, mint ahogy a tortát is díszítjük, csipkemintával.
“A tanú is elmondta, illetve ez nyomon is követhető, hogy komoly fenyegetéseket kapott”
Így érvelt a védő a bírósági tárgyaláson. Persze ezúttal az sem okaozott gondot, hogy rendetelen a talárja, hiszen humoros formában, egy kitalált történet segítségével mutatták be a bírák, ügyészek és ügyvédek, hogyan zajlik a per a valóságban.
Janzsó Ádám
“A pernek a tárgya egy intenetes videó volt, amely egy személynek a személyiségi jogait megsértette.”
A Szombathelyi Törvényszéken a rendőrség közreműködésével egy bűnügyi helyszínt is berendeztek, a büntetés-végrehajtási intézet munkatársai pedig a börtönéletről tartottak bemutatót, és a bevetési egység eszközeit is szemügyre vehették, vagy meg is próbálhatták a kíváncsiak.