Több mint három évtizede rendszeresen találkoznak a hazai és határon túli múzeumok természettudományi gyűjteményeinek szakemberei - ezúttal Szombathelyen. (08.00-) Csapláros Andrea múzeumigazgató és Puskás Tivadar polgármester köszöntője után szakmai előadások kezdődtek, idén kiemelt téma az állagvédelem.
Balogh Lajos - botanikus, Savaria Múzeum
“A növénygyűjtemények, az állatgyűjtemények fő ellenségei a rovarok, és hát az ember is, ha azt rakodja, költözteti, háborúzik. Tehát ezek ellen a tényezők ellen ezeket a tárgyakat meg kell óvnunk most, ötven évvel ezelőtt, száz évvel ezelőtt is óvni kellett. S ha ezt korábban elődeink eredménnyel tették, annak ismeretében, eredményeképpen örvendhetünk annak, hogy fennmaradtak ezek az emlékek. Ilyen tekintetben fontos feladataink vannak, hogy folyamatosan távol tartsuk a kártevőket.”
Ez a munka szemmel láthatóan eredményes volt a Savaria Múzeum herbáriumában. Ritka, hogy fertőzés ütné fel a fejét Nyugat-magyarország legjelentősebb, százezres nagyságrendű növénygyűjteményében.
Korsós Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója a szakágon belüli összetartásról beszélt. Aki kezdetektől részese ezeknek a találkozóknak, több korszakalkotó témafelvetésre is emlékszik.
Kecskeméti Tibor - főigazgató-helyettes, Magyar Természettudományi Múzeum
“Amikor a számítógép nagyon nagy újdonság volt, a múzeumi nyilvántartásnak a nyilvántartásba vételhez a számítógép alkalmazását vetettük fel. Egy egész napos tanácskozás volt erről, és utána meg kell mondanom, hogy ez volt az alapvetése annak, hogy későbbiekben a számítógépet tudtuk erre használni.”
Arról, hogy fontos téma az idei, Vig Károly entomológus, muzeológus győzte meg a hallgatóságot, aki többek között a rovargyűjtemények sérülékenységéről tartott előadást.
Hírek
Muzeológusok találkoztak
A természettudományi gyűjtemények állagának megóvása a kiemelt téma a muzeológusok idei találkozóján. A 70 résztvevővel zajló eseményen nemcsak tapasztalatot cserélnek a szakemberek, hanem sokszor korszakalkotó ötleteket is felvetnek.