Tíz éve nem voltak ennyire kedvezőek a foglalkoztatási mutatók: jelenleg 3,1 százalékos a munkanélküliségi ráta Vas megyében. Ezzel együtt lassan kritikussá válik a munkaerőhiány. A helyzet oka a szakképzésben tanulók alacsony létszáma és Ausztria elszívó hatása, amely elsősorban a jól képzett munkavállalókat érinti.
Kovács Vince - elnök, Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
"Abban is gondolkodni kell, hogy a béreket fel kell zárkóztatni, legalábbis bizonyos százalékig, hogy vonzó legyen itthon maradni, ne kelljen az utazási és egyéb költségekkel számolni, hanem itthon is megérje dolgozni hasonló munkakörben."
Szombathelyen már 2010 végén látszott, hogy gond lesz a munkaerő létszámával, ezért hozta létre a város a felsőoktatásban tanuló fiatalokat visszavonzó “Szombathely visszavár” programot, és ezért indult el tavaly a gépészmérnökképzés a Savaria Egyetemi Központban, amely enyhítheti a mérnökhiányt.
Molnár Miklós - alpolgármester
"Nagyon komoly eredményeket értünk el, az látható, hogy mindezek kevesek. Átmenetileg sikerült kezelni a problémát. Az a fajta növekedés, ami itt volt, annak a munkaerőigényét sikerült biztosítani, de ez egyre nehezebb, és nincs más út, mint automatizálni az ipart, magyarul az adott termelési mennyiséghez szükséges létszámot csökkenteni kell."
Már szinte mindenhol érezhető a munkaerőhiány, de elsősorban műszaki területen és a vendéglátásban lenne szükség szakemberekre.
Harangozóné Vigh Ilona - főosztályvezető, Vas Megyei Kormányhivatal
"Legkeresettebb a fémipari foglalkozásokhoz kötött szakmák, mechatronikai, gépészeti munka és különböző fokozatokban karbantartóktól rakodómunkásokig, egészségügyi területről."
Szakértők azt mondják, még orvosolható a helyzet, de ha a folyamatot nem sikerül megállítani, az 4-5 éven belül tragikus munkaerőpiaci állapotokat eredményezhet, amely már gátolja a gazdasági fejlődést.