Hírek

Műhelymunka az online tér veszélyeiről

2020. augusztus 26., 15:12

Az online térben fiatalokra leselkedő veszélyekről és azok lehetséges megelőzéséről szerveztek műhelymunkát az AGORÁ-ban ifjúsággal foglalkozó szakemberek számára. Az álhírektől a mémeken át az adathalászatig sok mindenről szó esett.

Műhelymunka az online tér veszélyeiről

Könnyen illetéktelen kezekbe kerülhet egy interneten posztolt fénykép vagy bármilyen adat. A fiatalok fokozottan veszélyeztetettek, hiszen kevésbé tudatosan használják az online tereket. Felzárkózunk címmel műhelymunkát szerveztek pedagógusoknak, védőnőknek, közművelődési szakembereknek arról, hogyan lehet megvédeni az ifjúságot a digitális világ ártalmaitól.

Borsos-Lajos Krisztina - közművelődési munkatárs, AGORA
"Mi, fiatalokkal, gyerekekkel foglalkozó szakemberek úgy érezzük, hogy fel kell zárkóznunk a fiatalokhoz, mert ők sokkal előrébb tartanak a digitális világ használatában, ezért fiatalokkal foglalkozó szakembereket vártunk, akik közvetlen kapcsolatban vannak a célcsoporttal és szüleikkel is."

A program a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum támogatásával valósult meg.

Kelemen Krisztián - elnök, Kábítószerügyi Egyeztető Fórum
"Felértékelődött a gyermekeink védelme az online térben, ez az előadás szakembereknek nyújt egy kvázi továbbképzést."

"Célja lehet az álhírnek az értelmes párbeszéd megfojtása."

Az álhírek komoly károkat képesek okozni akár a gazdasági életben is, a kattintásvadász címek pedig csalódást keltenek az olvasóban - ezeket is meg kell tanulni felismerni. Manapság az olvasó belátásán és tudásán múlik, mit, hogyan dolgoz fel.

Falussy Péter - marketingkommunikációs szakember
"Fontos lenne az oktatás szerepe, középiskolában foglalkozni ezzel a kérdéssel mondjuk médiaismereti órán, mert nem mindegy, hogy filmelemzéssel foglalkozunk - ami persze szép műfaj -, vagy a való világgal kapcsolatos dolgokkal, mert nagyon nehéz eligazodni a hírek és álhírek világában."

A szűrőprogramok használata mindeképpen javasolt.

Joós Attila - informatikatanár, IT-szakértő
"Családi figyelem- és kontrollprogramokkal tartsuk tisztán azokat a csatornákat, ahol beférkőzhetnek nem kívánatos személyek akár."

Fontos a jó kapcsolat, hogy a szülő aktív figyelemmel forduljon a gyermeke felé, így könnyebben kiderül, ha attrocitás történik az online térben.