Hírek

Mezőgazdasági problémák

2022. március 22., 20:11

Az elmúlt fél évben megháromszorozódott a műtrágyák ára, de komoly kihívást jelent a gazdálkodóknak a takarmány, az energia, a szállítás és a növényvédő szerek ára is kilőtt. A híradónk által megkérdezett termelő szerint legalább a duplájára emelkedik a termények előállítási költsége.

 

Mezőgazdasági problémák

Marlovits Norbert gazdálkodó azt a 400 literes tartályt mutatja, amivel üzemanyagért jár a benzinkutakra. A tavaszi munkák igénylik a legtöbb gázolajat. A termelők költségeinek drasztikus emelkedése már tavaly kezdődött.

Marlovits Norbert – gazdálkodó
„Több millió forintba került a mi gazdaságunknak a gázolaj plusz költsége, a normál évekhez képest, aztán folytatódott a vetés előtti műtrágya emelésben, tehát gyakorlatilag már akkor a komplex műtrágyát, ami több hatóanyagot tartalmaz és amit igényelnek a növények a vetés előtt, annak az ára már akkor duplázódott. Ma kimondhatjuk, hogy a korábban 50-70 ezer forint között mozgó péti nitrogén ára ma 250 ezer és a fölött áll, tehát látható, hogy mekkora áremelkedés várható nálunk a terményárakban.”

A növényvédő szerek szezonja most indul. Ezek árát többnyire a forint-euró árfolyam határozza meg. Mindent összevetve várhatóan idén az előállítási árak a duplájára nőnek.

Pusztavámi Márton – megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
„A vegyszerek 12-15 %-kal emelkedtek, a gépi költségek pedig az üzemanyag árak emelkedése miatt szintén rettenetesen. Számításaim szerint a 250 ezer forint/hektáros termelési költség ezek mellett az árak mellett kb. 500 ezer forintra is felmehet a termelési költség.”

Aggódnak a gazdák az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai miatt, ami már a gépgyártásban is érezhető. A világ búzakereskedelmének harmadát a két ország adta, most az embargó és a harcok miatt leállt a szállítás.

Pusztavámi Márton – megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
„Ez a mennyiség most hiányzik. Ha termelésre sem kerül a sor, az már a következő évet fogja sújtani, mert ezek a búzakészletek, amelyek most eladásra kerülnek, ott vannak, tavaly arattuk le, csak a szállítási lehetősége szűnt meg. A magyar gazdákat, vásárló közönséget nem fenyegeti ez a veszély, hiszen 15-20 millió embernek vagyunk képesek előállítani a kenyerét Magyarországon.”

A gabona kivitelét leállította a kormány. A csapadékhiány viszont egyre aggasztóbb. Az agrárkamara megyei elnöke szerint decemberben esett utoljára eső, az azóta eltelt három hónapban mindössze 20 mm csapadék hullott. A drasztikusan megugró termelési költségek mellett talán enyhíti a gazdák gondját, hogy a felvásárlási árak is megemelkedtek, de ez a szárazságot és a költségnövekedést nem tudja kompenzálni.