Hírek

Mezőgazdasági fajtabemutató

2018. június 29., 19:44

A klímaváltozás és a világ népességének növekedése nagy kihívást jelent a mezőgazdaságnak. A magyar Alaptörvényben rögzített GMO-mentesség versenyelőnyt jelent számunkra, a már alkalmazott úgynevezett precíziós nemesítés pedig kitörési pont lehet az országnak. A legkorszerűbb búzafajtákat a Vas megyei Vassurányban mutatták be a gazdáknak.

Mezőgazdasági fajtabemutató

Nagy István – agrárminiszter
hogyan tudjuk a kutatók eredményeit és az Önök szakmai hozzáértését, szorgalmát, erőfeszítéseit úgy összehozni, hogy abból 8-10 tonnás termések legyenek és kiváló minőség – 10.11

A magyar tudásbázis rendelkezésre áll ahhoz, hogy versenyképesek legyünk a gabonatermelésben – mondta az agrárminiszter a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vassurányi rendezvényén.

Nagy István – agrárminiszter
Az a célunk, hogy ennek a nagyon gyors változásnak Magyarország is meg tudjon felelni, hogy azt a kapacitást, ami a tudásban, a kutatóintézetekben rejtőzik, mindaz a múltból jövő tapasztalat, a hagyomány, amire építhetünk, s a legkorszerűbb technológiákat tudjuk ötvözni.

A szaporítóanyag-előállítás kulcsfontosságú ágazata a mezőgazdaságnak. Magyarország ebben élen jár, hiszen a világ 6. vetőmag exportőre. A versenyképesség fontos eleme emellett a fajtainnováció. Ebben kitörési pont lehet az úgynevezett precíziós nemesítés.

Győrffy Balázs – elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Ugyanannak a búzának a génjeit próbáljuk meg úgy szerkeszteni, ami egy teljesen természetes mutációval is létrejöhetne. A nemesítés végső soron erről szól, a mutációnak a különböző eredményeit próbáljuk meg tesztelni. Most egy nagyon célirányos, mint a neve is mutatja, precíziós eljárást tudunk alkalmazni.

Vas megyében a termésátlag az országos élmezőnyben van. Ennek alapja nem csak a megfelelő fajtaválasztás, hanem az is, hogy sok félét vessenek a gazdák.

Pusztavámi Márton – megyei elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Az alacsony fajtahasználathoz, a kevés fajtához 2,8 tonnás átlagtermés tartozik. Nyugat-Európában 10-12 tonnával dolgoznak a konkurenseink, és ahhoz nagyon sok fajta kell.

A népességnövekedés, a klímaváltozás és a versenyképesség kihívásainak korszerű fajtákkal lehet megfelelni. A terméshozam mellett fontos szempont a beltartalom, az ellenálló képesség is.