Hírek

Mézjelentés

2018. február 09., 13:55

Egy országjáró körút soron következő állomásaként Szombathelyen ismertették azt a mézjelentést, amelyet Erdős Norbert, a Fidesz Európa Parlamenti képviselője terjesztett nemrégiben az Európai Parlament elé. A politikus V. Németh Zsolt hungarikumokért felelős államtitkárral és Keve Györggyel, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Vas megyei Szervezetének elnökével tartott sajtótájékoztatót a Megyeházán.

Mézjelentés

A magyar méz mintegy 75%-át exportálják, de jelenleg a hazai méhészek és az általuk előállított termékek nem élveznek megfelő jogszabályi védelmet az európai piacon. Az előterjesztés egyik legfontosabb célkitűzése a mézhamisítás elleni határozott fellépés.  

Erdős Norbert - európai parlamenti képviselő
"A 40%-a az európai mézpiacnak, az unión kívülről származik. Nagyon nem mindegy az, hogy milyen minőségű az a méz, ami az Európai Unión kívülről érkezik. Bizonyított tényadat, hogy az Európai Unión kívülről származó méznek a 20%-a hamisított méz."  

Ezek többsége Kínából érkezik, ahol már méhek is alig vannak és így mesterséges úton kell az ottani gyümölcsfák beporzását elvégezni. A mézjelentés alapján a jövőben tiltanák a gyantaszűréssel előállított mézek kereskedelmi forgalmát, ugyanis ez az eljárás biztosítja, hogy a termékekbe kerülő ártalmas anyagokat ne lehessen kimutatni. V. Németh Zsolt államtitkár a méhek védelmére, és az ökoszisztéma-szolgáltatásokra hívta fel a figyelmet.

V. Németh Zsolt - környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár
"A beporzás elengedhetetlen nemcsak az élelmiszer-előállításnál, hiszen élelmiszernövényeink  több mint 75%-a kapcsolódik a beporzáshoz, hanem ennek révén akár a kozmetikumok előállításához is szükségesek a méhek vagy éppen a gyógyszerek, a gyógynövények révén, de a szálas anyagok, a len, vászon előállításához szintén szükségesek a méhek."

Az államtitkár hozzátette: a magyar kormány külön alapot hozott létre a hazai méhészek támogatására. Az új uniós szabályozások révén megnövekedhet a termelők anyagi támogatása. A mézjelentést február 28-án vitatják meg az Unió szakemberei, majd a szükséges új szabályozásokról március 1-jén szavaznak az Európai Parlamentben.