Először szerveztek hagyományőrző napot a megyében élő roma kisebbségi önkormányzatok. Az eseményen ott voltak a házigazda város és Vas megye vezetői is.
Kovács Ferenc - elnök, Vas Megyei Közgyűlés
"Mi vasiak büszkék vagyunk az itt élő romákra, horvátokra, németekre és vendekre."
A megyében 17 helyi kisebbségi önkormányzat működik. Közülük 12 vett részt aktívan a megyei roma nap megszervezésében. A megyei elnök azt mondja, mindenki az első szóra jött segíteni, a megyében élő cigányság kivette részét a munkából.
Dávid Attila szerint Vas megyében az országos átlagnál jobb a roma kisebbség helyzete. Napi égető gondjaik nincsenek, az összefogás pedig még mindig erős a cigányság körében.
Dávid Attila - elnök, Vas Megyei Cigány Területi Kisebbségi Önkormányzat
"A vas megyei cigányok bebizonyították, hogy tudnak integrálódni, nem nagy a munkanélküliség, aki akar dolgozni, az tud, és dolgoznak is a romák."
A megyei közgyűlés, a kisebbségi önkormányzat és a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal januártól kötött együttműködési szerződést. Sélley Erzsébet állategészségügyi igazgató rövid értékelésében elmondta: a program keretében végeztek például ingyenes eboltást és parlagfűmentesítést is. A legnagyobb sikere azonban annak az akciónak volt, amelynek keretében a cigány lakosság kedvező áron vásárolhatott konyhakerti palántákat és szaporítóanyagot. Ez a program a jövőben is folytatódik.
Horváthné dr. Sélley Erzsébet, állategészségügyi igazgató, Vas Megyei MgSZH
"Kérnénk is, hogy már télen előre jelezzék az igényeket, hiszen a vállalkozóknak is megvan a vevőköre, az a mennyiség, amit elő szokott állítani."
A hagyományőrző szándékkal megszervezett esemény 600 ezer forintba került. Jövőre másik helyszínen lesz a megyei roma nap, addig azonban az őszi önkormányzati választásra koncentrálnak a megyei kisebbségi vezetők.