Hírek

Megújult a Körmendi út mellett álló kőkereszt

2022. július 29., 14:39

Több mint 120 éve állíttatta egy házaspár, állapota azóta annyira leromlott, hogy restaurálásra szorult. Bő egyhónapos munkával helyreállították, így a kereszt újra régi pompájában látható. A felújítást a szalézi egyházközség végeztette el egy sikeres pályázatnak köszönhetően.

 

Megújult a Körmendi út mellett álló kőkereszt

Nemrég még így nézett ki a Körmendi út mellett álló fogadalmi kereszt. Töredezettek voltak rajta a szobrok, maga a kereszt is megsérült az idők során, és elszennyeződött a talapzat. A szalézi egyházközség a Bethlen Gábor Alapkezelőhöz nyújtott be pályázatot, és 2,2 millió forintot fordíthatott a kereszt felújítására.  

Ágh Ernő - világi elnök, Szalézi Egyházközség
"Hiányos volt a szobor alkatrészei, a kereszt is sérült volt, Mária és Jézus is hiányos volt, ezeket pótolni kellett. Restaurátor dolgozott rajta egy hónapig, és helyreállította."

Az építmény körbeálláványozták, és a munkát itt helyben végezték el. Új betonalap készült köré, megtisztították, helyreállították a szobrokat, és a feliratot is kijavították: eredetileg az 1801-es évszám szerepelt rajta, de levéltári források szerint 1891-ben emelték - most már a helyes dátum olvasható.

Ágh Ernő - világi elnök, Szalézi Egyházközség
"Azért volt ez itt fontos, mert igazából gazdátlan volt. A falvakban van gazdája a kereszteknek, de itt az út mellett, a város peremén nem igazán volt, és úgy gondoltuk, miután az egyházközésgünkhöz tartozik ez a terület, hogy felújítjuk, és eredeti formájában megőrizzük az utókornak."

A kőkereszteket az 1850-es években kezdték tömegesen állíttatni magánemberek, családok a saját pénzükből. Általában falvak, városok határába, útelágazásokhoz vagy dombtetőre kerültek, hogy a lelki eligazodást szolgálják. Az emberek ide jártak imádkozni, az asszonyok friss virággal, ünnepeken gyertyával díszítették őket. Ezt a 6 méter magas mészkő keresztet fogadalmi céllal emeltette Kovács István és neje, Füzi Katalin. A Vas megye földrajzi nevei című kötet azt írja róla, hogy egy Gyökér nevű kanász állította, mert itt menekült meg a betyároktól, akiknek ellopta a pénzét és ezért meg akarták ölni. Gyökér kanász maga Kovács István volt, de hogy a történetnek mennyi a valóságalapja, nem tudni. A házaspár több kegyhelyet is állíttatott a városban, nevükhöz fűződik például a Kálvária alatti Mária-szobor. Petőfi-telepen is áll egy rossz állapotú kereszt, az lesz a következő, amit az egyházközség felújíttatna, ha adódik rá pályázati lehetőség.