Hírek

Megújul a Szima-malom a Vasi Skanzenben

2022. október 20., 19:40

A Magyar Géniusz Programban elnyert 80 millió forintból teljeskörűen renoválják a leromlott állapotú épületet, és új állandó kiállítást rendeznek be, ami a múzeumfalut megálmodó Bárdosi János néprajzkutatónak állít emléket. Emellett múzeumpedagógiai foglalkoztatót is kialakítanak, így jövőre már rossz időben is fogadhatnak gyerekcsoportokat.

Megújul a Szima-malom a Vasi Skanzenben

Eredetileg Szentkirályon állt a 19. század közepén épült Szima-malom. Az egyik utolsó vízimalom volt a Gyöngyösön. Hogy megmentsék az enyészettől, 1969-ben elbontották, és egy évvel később újra felépítették a Skanzenben, ez volt itt az egyik első műemléképület. Az idő vasfoga azóta alaposan megrágta a sok éven át raktárként használt malmot. Most új köntösbe öltöztetik az épületet, erről árulkodnak a hófehér falak. A munkákat a Magyar Géniusz Programban elnyert 80 millió forintból finanszírozza a Savaria Múzeum.

Csapláros Andrea - igazgató, Savaria MHV Múzeum
"Ebben a géniusz programban az állandó kiállítás kialakítása tartalmazza az infrastruktúrát is. Ez nem azt jelenti, hogy új épületet lehet építeni, hanem egy meglévőt fel lehet belőle újítani, és az állandó kiállítást a lehető legmodernebb eszközökkel létrehozni. Azért fontos ez, mert a malomhoz nem tudtunk volna egy új kiállítást betenni egy festéssel, hanem az épülethez is nagyon komolyan hozzá kellett nyúlni."

Augusztus óta folyik a munka - megújítják a külső és belső vakolatokat, cserélik a nyílászárókat, újjáépítették a teljes tetőszerkezetet. A kivitelezés során arra is figyelnek, hogy a műemléképületekhez használható természetes vakolóanyagokkal és festékekkel dolgozzanak, nem hengerrel, hanem ecsettel. A tetőcserepeket is hagyományos módon habarcsba rakták. A megszépült malom új állandó kiállításnak ad majd helyet, ami Bárdosi János néprajzos-muzeológus tevékenységét mutatja be.

Illés Péter - néprajzkutató, Savaria MHV Múzeum
"A környék népi műemlékének megmentésében is óriási szerepet vállalt, neki köszönhető a szalafői népi műemlékegyüttes, a cáki pincesor, a magyarszombatfai fazekasház, a hegyhátszentpéteri tájház, óriási munkát végzett. Adja magát, hogy ő az a helyi géniusz, aki méltatlanul elfeledve vitte véghez a sokszereplős, de a munka dandárját mégis csak ő vitte a hátán itt helyben."

1958-tól haláláig, 1983-ig a néprajzi osztályon dolgozott. Az ő ötlete nyomán jött létre a Skanzen, ami 1973. augusztus 20-án nyílt meg. A múzeumfalu jövőre lesz 50 éves, addigra a malom már teljes pompájában látogatható lesz.