A TeTT kiállítássorozat harmadik része a Megtört progresszió című tárlat. A 68-as prágai tavasz eltiprásának tragédiáját átérző művészek olyan sajátos kifejezésformákat kerestek, amelyek egyértelmű állásfoglalások voltak egy új világ mellett - ezeket a szabadságtörekvéseket mutatja be a rendkívül gazdag és látványos kiállítás.
Horváth Soma - alpolgármester
"Jelen van Koós János és Szörényi Levente a Syrius együttessel. Ők és zenész-művésztársaik azok, akik méltán aranykornak nevezett időszakban kezdték pályájukat, és meghatározták az akkori progresszív zenei törekvéseket. Ez a hiánypótló és rendhagyó kiállítás ennek a sajátos korszaknak a progresszív művészetét vizsgálja."
A kommunista hatalom valamennyire engedte a szabad művészetek kibontakozását.
Demeter Szilárd - főigazgató, Petőfi Irodalmi Múzeum
"Amikor a mi művészeink a 3T korszakában feszegették a határokat, új utakra merészkedtek, ők azt a teremtő felhajtó erőt engedték szabadjára, ami Európát szabaddá és ezáltal naggyá tette."
A megnyitón Kelecsényi László filmtörténész a filmművészet oldaláról mutatta be a progresszivitást, ami mások mellett Mészáros Márta és Bacsó Péter újító szellemű alkotásaiban mutatkozott meg. Csapláros Andrea múzeumigazgató elmondta, hogy a kiállítás a Magyar Géniusz Program támogatásával valósult meg, amely a vidéki múzeumok értékőrző munkáját segíti. A tárlat fő vonulata a zene: a KEX, a Mini, a V73 és a Syrius együttesek voltak a progresszív irányzat zászlóvivői.
Vig Károly - kurátor, tudományos igazgatóhelyettes, Savaria MHV Múzeum
"Hihetetlen hangszeres tudás, komolyzenei alapok, bonyolult zenei világ. Mérföldes távolságban voltak a populáris zenétől, nem is kaptak akkora támogatást, a politika szét akarta választani a komolyzenét a könnyűzenétől."
Lemezborítók övezik a kiállítóteret, a mennyezetről függő hangbúrákban pedig zenei részleteket lehet hallgatni a korszakból. Monumentális zenei hálózati térkép mutatja be az együtteseket és tagjaikat, évszám szerint. A tárlat felvillantja más művészeti ágak progresszív törekvéseit is - egyetemi színpadok, táncház mozgalom, organikus építészet, ipari formatervezés, textilművészet, film - mind-mind igyekeztek újszerű kifejezésmódokat találni. Berendeztek egy KISZ-klubot és egy filmklubot is a tárlaton, ami Vig Károly és Kaján Imre kurátorok közös munkája, a látványvilágot Kassai Ferenc grafikus álmodta meg. A Megtört progresszió című kiállítás 2024. május 5-ig áll nyitva.