Hírek

Megtartotta a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó éves szakmai konferenciáját az ELTE

2024. november 15., 17:30

Megtartotta a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó éves szakmai konferenciáját az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ. Művészet-, irodalom- és természettudományi, valamint az egyes tanszékek történetét bemutató előadások várták az érdeklődőket a csütörtöki rendezvényen.

Megtartotta a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó éves szakmai konferenciáját az ELTE

Az ELTE szombathelyi pedagógusképző központjának tanárai és hallgatói kortárs és középkori zeneműveket énekeltek az egyetem tudományos konferenciájának nyitórendezvényén, majd elismeréseket adtak át az intézmény egykori és jelenlegi oktatóinak, kutatóinak, növendékeinek. Összesen 18 díjat osztottak ki öt kategóriában. Jubileumi előadásokkal folytatódott a program.

Horváthné Molnár Katalin - igazgatóhelyettes, ELTE BDPK
Nagyon izgalmas, hogy az idén vannak jubiláló tanszékeinek, és ezeknek a jubiláló tanszékeknek a korábbi tanszékvezetői is eljönnek ma hozzánk és már itt vannak. Előadják a tanszék korábbi évtizedeinek eredményeit, érdekesebb történeteit, így például a földrajz, a biológia, a kémia - ők már a negyven éves évfordulóig eljutottak, és az angol pedig a 35. évét ünnepli - ..tehát ez még pluszt ad a Magyar Tudomány Ünnepének.

Deák György, nyugalmazott főiskolai docens a kémia tanszék történetéről tartott ismertetője nyitotta a tanszékeket bemutató előadások sorát.

A földrajz tanszéken a 20 éve átadott Planetárium és Csillagvizsgáló névadója, Kövesligethy Radó életére és munkásságára emlékezett Péntek Kálmán, a csillagvizsgáló alapítója. Kövesligethy a Magyar Földrajzi Társaságtól kapott Lóczy Lajos emlékérmét a tudós leszármazottai a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző központnak ajánlották fel.

Lenner Tibor - igazgató, ELTE BDPK
Kövesligethy Radónak a lánya, Kövesligethy Ildikó megismerkedett kollégánkkal, Péntek Kálmánnal, és ő tolmácsolta a családnak azt a döntését, hogy szeretnék, hogy ha ez a muzeális, nagy tudományos értéket képviselő kitüntetés Magyarországra kerülne Argentínából, és felajánlotta kollégánkon keresztül, hogy kerüljön a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központhoz.

Később a csillagvizsgáló és planetárium oktatásban betöltött szerepéről és a szombathelyi csillagászati kutatásokról esett szó. A Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ szinte minden tanszékét képviselte előadó az egész napos konferencián.