Az építészek és városfejlesztési szakemberek mellett írók, közművelődésben dolgozók, tájépítész és filozófus is gazdagítja a Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem előadásait. Az idei értekezések elsősorban a “hely szelleme” kérdésköréhez kapcsolódnak. Köszöntőjében Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke izgalmasnak nevezte az aktuális témaválasztást. László Győző arról beszélt: fontosnak tartja, hogy a helyi építészeti és kulturális sajátosságok, vagyis egy adott hely szellemisége ellenállónak bizonyuljon a mai kor kihívásaihoz köthető változásokkal szemben.
László Győző - alpolgármester
“A világ folyamatosan változik körülöttünk, és vannak olyan folyamatok, amik - nevezzük globalizációnak, uniformizálásnak - amelyek mind kihívások elé állítják ezeket a helyi sajátosságokat, helyi értékeket, ami, úgy gondolom, hogy egy nagyon fontos érték.”
A rendezvény szervezője szerint szükségszerű, hogy mérnökök és gondolkodók párbeszédet folytassanak egymással, hiszen napjaink urbánus trendje sokszor nem a megfelelő irányba halad.
Körmendy Imre - elnök, SUNE
“A csökkenő népességű nagyvárosoknak a beépített területe egyre jobban terjed, lassan már nem tudjuk, hol van a határ, tehát egészen más gondolkodás kellene. Úgy tűnik, hogy az a dolog, ami csak és kizárólag a versenyre épít, és ahol az egyetlenegy mozgató erő a nagyobb haszon, ez úgy tűnik, hogy egy tévút.
Többek között ezekre a problémákra keresik a megoldást a Nyári Egyetem meghívott szakemberei. Az első napon általános problémafelvetések és elméleti kérdések kerültek terítékre, kedden természetvédelmi, szerdán építészeti szempontokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők.