Hírek

Megnyílt a TeTT sorozat “Velem 1975-1983” című kiállítása

2022. október 21., 21:11

Az érdeklődők egészen jövő év  május 7.-ig tekinthetik meg a tárlatot a Szombathelyi Képtárban.

Megnyílt a TeTT sorozat “Velem 1975-1983” című kiállítása

Megnyílt a TeTT sorozat “Velem 1975-1983” című  kiállítása. Újszerű, izgalmas, kísérletező kedvről árulkodó textilművészeti remekeket láthat az érdeklődő, melyek a velemi alkotóműhelyben születtek.


Sándor Eszter - textiltervező iparművész
“A kötött anyagnak olyan a tulajdonsága, hogy a vége amikor összesöndörödik, akkor egy ilyen spirál keletkezik belőle, és ez a spirál fogta meg az én gondolatomat, hogy valahogy ezt kellene felhasználni. A drót és a kötött anyagnak kombinációjába kaptam egy izgalmas formát. A spirálnak is nagyon érdekes jelentései vannak, ugye a kezdet és a vég. Tehát ez a gondolat fogott meg és ezt kezdtem el körbejárni.”

Az alkotóműhely célja az volt, hogy helyet és lehetőséget adjon a kísérletezéshez, kutatáshoz és a textilművészet fejlődéséhez, megújulásához. Az alkotóház technikai felszereltsége szövőszékre és varrógépre korlátozódott, így a munkák főképp szövés, fonás és hímzési technikákkal készültek. A Velembe érkező, többnyire gyári ipari tervezők közül voltak, akik szívesen kísérleteztek az alapanyagokkal. Az anyagot festették, ragasztóba, gipszbe mártották vagy éppen varrták a textil szálakat és a különböző anyagokat, még a műanyagokat is. A művészek mind egyéni utakat jártak be.

“Nagyon nosztalgikus most nekem visszatérni ide.”

A megnyitón köszöntőt mondott Bokányi Adrienn tanácsnok, aki a képtárral és a textilművészettel kapcsolatos személyes élményeit is felidézte. Csapláros Andrea múzeumigazgató, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke kiemelte, hogy a kiállítássorozat a Magyar Géniusz Programban elnyert forrásból valósulhat meg. A tárlatot T. Doromby Mária, Ferenczy Noémi-díjas textilművész ajánlotta a jelenlévők figyelmébe. A kiállítás a hazai 3T, azaz a tiltott, tűrt és támogatott kultúrpolitika időszakát mutatja be a Velemi Textilművészeti Alkotóműhely művészeinek alkotásain keresztül. Az 1970-es években egyfajta reformon ment át a textil, mint művészeti ág.

T. Doromby Mária - Ferenczy Noémi-díjas textilművész
“A szokásos falra tett textilek helyett térbeli kompozíciók jelentek meg és az anyagok léptéke is változott. A textil alkotások nem pici kis 1,5 x 1 méter alkotások, hanem nagyméretű textil alkotások lettek térbe mozdítva, színesek, változatosak, sokszínűek, de ez nem csak Magyarországra volt érvényes.”

Szombathely jelentős helyet foglal el a textilművészetben. 1970-től kezdődően ugyanis itt rendezték a textil biennálékat és triennálékat. A textilművészet palettáján a szombathelyi Képtárban található mostani kiállítás igazi ritkaságnak számít..

Cebula Anna, művészettörténész, igazgató
“ A mai kiállítás azért egy kuriózum, és ezt csakis a saját anyagunkból rendeztük meg, tehát ez mind a mi birtokunkba van, ez a gazdag gyüjtemény egy részét képezi. Azok a munkák amelyeket a művészek egyfajta megváltásként odaadták még a Savaria Múzeumnak, mert ugye még nem volt Képtár, annak fejében, hogy 10 hétig ők alkothattak. Tehát a több alkotásból 1 múzeumba került. Ebből a gyűjteményből, ebből a megváltásból válogattam én.”

A kiállítás egészen 2023. május 7-ig tekinthető meg a Szombathelyi Képtárban.