2020. áprilisában a 2006-os áron, 280 forintért lehetett tankolni, a koronavírus miatti zárások következtében lecsökkent az üzemanyagok iránti kereslet. Soha nem látott mélységbe süllyedt az olaj világpiaci ára, a kitermelők fizettek azért, hogy a megtelt tárolókból elvigyék az árut.
Most a 140 dollárt súrolja a hordónkénti ár. A háború tovább súlyosbította a helyzetet. Elszabadultak az energiaárak világszerte. Hazánkban a rezsicsökkentés és az üzemanyagár befagyasztás miatt ezt még nem érzi a lakosság. A pénzügyi szakértő szerint meglódult az infláció, Magyarországon 10-15 éve nem látott mértékben, aminek oka a nyersanyag árak drasztikus emelkedése is.
Herczeg László – pénzügyi tanácsadó
Fel kell készülni, hogy a különböző beszállítói láncoknak a recsegése-ropogása, esetleges összeomlása még mindig előttünk van, és ami még tovább emelheti az inflációt. Hiszen az, hogy a különböző országok szankciói, a nyugati cégek önként vállalt kivonulásai Oroszország piacairól, és a tevékenységük átmeneti, vagy ideiglenes felfüggesztése milyen hatással lesz, az a következő hetekben, hónapokban fog csak kiderülni.
A háború kitörésekor szinte azonnal bezuhant a forint. A napokban 400 forintért adták az Eurót. Ami komoly nehézségek elé állítja a vállalkozásokat, és áremeléseket generál.
Szárnyas János – elnök, VOSZ Vas Megyei Szervezete
Stabil, kiszámítható környezet, arra gondolok, hogy mind az anyagbeszerzésnél, az eladásnál, például az Euró rapszodikus felfelé áramlása nem kiszámítható egy vállalkozó számára, főleg, ha kintről szerzi be az anyagot, és Magyarországon adja el.
Az építőipart sújthatja az is, hogy a hitelkamatok esetleges emelkedése miatt csökken az új lakások iránti kereslet.
A KSH szerint az élelmiszerek ára februárban 11,3 %-kal nőtt egy év alatt, legnagyobb mértékben a kenyér drágult. A tendencia márciusban is folytatódott.
Horváth Kitti
Ami kell, azt meg kell venni.
Varga Márta
“Nem tudok, mit szólni hozzá sajnos. Nekem is 100 ezer forint a nyugdíjam, abból most kifizettem 60 ezer forint csekket, nem beszélve a közös költség megemelkedett, kajára nem is nagyon marad. Ha mellette nem dolgoznék 4 órában, éhen halnék. Ez az igazság.”
Nagy György
A háború az oka mindennek. Én úgy vélem. Van ebben egy kis spekuláció is, az olajban, a gázban is. Tőlünk, kis emberektől nem függ. Tart attól, hogy esetleg elértéktelenedik a pénzünk? Nem.”
Aki két éve olajba fektetett, az most extrém profitot ért el. Az ingatlan pedig hosszú évek óta a legbiztosabb befektetés. A kormányzati és családtámogatási rendszerek kompenzálják és még szinten tartják a keresletet.
Herczeg László – pénzügyi tanácsadó
„Azt gondolom, hogy az ingatlanba fektetett pénz továbbra is a portfóliónak továbbra is nagyon fontos része kell, hogy legyen, az ingatlan mint reálértéknek az inflációval szembeni védelemben nagyon komoly szerepe van. Az elmúlt években, amiről éppen az előbb említést tettem, hogy a családtámogatási rendszereken, a csökkentett áfán keresztül egy nagy elfojtott kereslet után kiteljesedő keresletben az árak nagyon dinamikusan emelkedtek. Az gondolom, hogy ez nominálisan ki fog tartani, reálértékben már nem biztos.”
A pénzügyi tanácsadó szerint annak ellenére, hogy az egyik orosz tulajdonú magyarországi bank csődöt jelentett, attól nem kell tartani, hogy ez általánossá válna. Akinek viszont jelentős tartaléka van, érdemes nem egy, hanem több pénzintézetnél elhelyeznie azt.
Hírek
Meglódult az infláció
A KSH statisztikája szerint februárban 8,3 %-kal haladták meg az árak az egy évvel korábbit. A forint árfolyama pedig az orosz-ukrán háború kitörésével egy időben gyors és erős gyengülésnek indult. A híradónk által megkérdezett pénzügyi tanácsadó szerint az ingatlan még mindig biztos befektetésnek látszik, de arra is fel kell készülni, hogy esetleg nem az lesz a fő cél, hogy mi hoz többet, hanem hogy mivel veszítünk kevesebbet.