Hírek

Megkezdődhet a Szombathely 2030 fejlesztési program kulcsprojektjének kidolgozása

2021. július 07., 21:01

Annak érdekében, hogy a város gazdasága több lábon álljon és válságállóvá váljon, az egészségipari fejlesztéseket, azon belül egy kutatás-fejlesztési és innovációs központ létrehozását fogalmazta meg célként az önkormányzat. Erről tartottak tegnap sajtótájékoztatót.

 

Megkezdődhet a Szombathely 2030 fejlesztési program kulcsprojektjének kidolgozása

Négy hónap alatt dolgozták ki, majd társadalmi egyeztetésre bocsátották a Szombathely 2030 gazdaságfejlesztési csomagot, amely tíz évre irányt szab a város számára. A megvalósításhoz pályázati forrásokat remélnek, amihez egyesével, alaposan kidolgozott beruházási tervek kellenek. Létrejött egy koordinációs munkacsoport is a támogatások minél hatékonyabb lehívása érdekében. (sajtótáj.) A napokban pedig uniós küldöttek és szakértők részvételével konferenciát szerveztek a Városházán arról, hogyan lehet sikeres programokat megalkotni. Minden muníció megvan az eredményes munkához - mondta el Nemény András.

Nemény András - polgármester
"Felmértük a város gazdasági helyzetét, és az látszott, ha valami baj van, egyszerre üt be valamennyi cégnél. Az autóipari cégeknél is, ami Szombathelyen a döntő többséget képezik. Ezért egy másik irányba indulunk el, az egészségipar felé, hiszen az láthatóan válságálló gazdaságfejlesztési irány tud lenni, szeretnénk, ha Szombathely több olyan projektet tudna, ami ezt a célt viszi tovább."

A sok elemből álló fejlesztési csomagnak egyfajta zászlóshajó-projektje lesz egy egészségipari kutatás-fejlesztési és innovációs központ, amit az északi iparterületen képzelnek el. Őszre már a beruházás pontos tartalma és látványtervei is elkészülhetnek.

Bokányi Adrienn - tanácsnok
"Ez egy olyan közös, befogadó infrastruktúrát jelöl, amibe több projektelemet is be tudunk vinni. Ennek a célja, funkciója az, hogy minőségi kutatás-fejlesztési és oktatási háttér biztosításával ösztönözzük a cégeket a letelepedésre."

Az új központban Skill-laborok, rehabilitációs centrum, gyártásszimulációs- és tudományos élményközpont is helyet kaphat. Kutatás-fejlesztési célokra összesen 9 milliárd forint hívható le, az első pályázati ablakok már ősszel megnyílnak. A sajtótájékoztatón elhangzott: hamarosan együttműködési megállapodást ír alá az önkormányzat hat partnerrel, köztük három egyetemmel a pályázatok kidolgozása és a projektelemek megvalósítása érdekében. Az Óbudai Egyetem például az egészségipari mérnökképzés meghonosításában, az ELTE pedig egy digitális módszertani központ létrehozásában segédkezik majd.