Elöntött utcák, tengelyig érő víz, csónakkal közlekedő emberek - ezek a fotók az 1965-ös szombathelyi árvízről tanúskodnak. A hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék hatására egyszerre lépett ki medréből az Arany-patak, a Perint és a Gyöngyös, elárasztva a várost. Ezután vízügyi tanulmánytervek születtek a lakott területek megóvására. A 2010-ben átadott lukácsházi tározó a Gyöngyös-menti települések mintegy 25 ezer lakójának életét tette biztonságosabbá, az Arany-patak melletti területek azonban jelenleg is árvíz által veszélyeztetettek. Erre nyújt megoldást a dozmati víztározó, amelynek tervezési munkái a támogatási szerződés aláírását követően augusztusban elkezdődtek.
Puskás Tivadar - polgármester
"A tavalyi esztendőben a Modern Városok Program keretében egyeztünk meg Miniszterelnök Úrral, hogy a program keretében ugyan nem látványos, de Szombathely biztonsága szempontjából nagyon fontos beruházást is megteszünk, ez pedig a dozmati víztározó megépítése lesz."
Hende Csaba országgyűlési képviselő azt mondta, a Modern Városok Programról szóló konzultációban jelezték, hogy Szombathely és környéke számára kiemelt fontosságú ez a beruházás, ami több mint 50 év után meg is valósul. Elkészül egy völgyzáró gát és képződik egy több mint 7 hektáros állandó vízfelületű tó, amely később rekreációs övezetté válhat.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A völgyet egy 400 méter hosszú völgyzáró gáttal lezárjuk, legnagyobb magassága majdnem 8 méter lesz. Ebbe beleépül egy vízszintszabályozó zsilip, amely csak annyi vizet enged ki a tározóból, amit az alatta lévő mederszakasz biztonságosan el tud vezetni."
A beruházás részeként megvalósul az Arany-patak mederrendezése, kikotorják az iszapot, és megszüntetik a szűkületeket. Ezzel megelőzhetők a termőföldeket sújtó elöntések is, és lehetővé válik a Csónakázó-tó vízpótlása. A területszerzést és a régészeti feltárást követően 2018 februárjában kezdődhet meg a kivitelezés, az átadás várható időpontja 2019 júliusa lesz.