A Kámoni Arborétumért Egyesület, a Herényi Kulturális és Sport Egyesület, valamint partnerszervezeteik rendezték a megemlékezést a botanikus kertben. Itt hozta létre az ország első '56-os emlékhelyét Bánó István erdőmérnök. Néhány hónappal az októberi események után 54 darab malonyai thuját ültetett el a forradalom dátuma szerinti 1, 9, 5, 6, 10 és 23-as facsoportokban.
"Október 23. és az utána következő napok megmutatták, mekkora erő a szolidaritás, amikor a közösség képes volt arra, hogy ne a saját érdekeit tekintse elsődlegesnek, hanem az országét."
A bensőséges hangulatú ünnepségen az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanulói adtak zenés irodalmi emlékműsort. Elhangzott Illyés Gyula verse, Márai Sándor naplórészlete, hegedűszó és ének is.
"Vége lesz majd minden rossznak, nem szabad félni."
Az emlékbeszédet idén Lovass Tibor, a Helyi Televíziók Országos Egyesületének elnöke mondta. Úgy fogalmazott: '56 hősei mindennél többre becsülték a szabadságot. Csúzlival harcoltak a tankok ellen.
Lovass Tibor - elnök, HTOE
"A harcban osztály- és felekezeti különbségek nélkül vett részt az egész magyar nép, és megrendítő, csodálatos volt a felkelt nép emberséges, bölcs és megkülönböztetni kész magatartása. Félelmet nem ismerő, jövőjükért, a nemzetért hittel harcoltak forradalmáraink."
Lovass Tibor Bánó István erdőmérnök bátorságát méltatta, aki az emlékhely létrehozásával megteremtette a titkos forradalmi emlékezések, találkozások és beszélgetések helyszínét. Ha ez kiderült volna, a hatalom keményen megbüntette volna érte. A hely misztikuma megőrződött, és csak akkor derült rá fény, amikor már nem kellett megtorlástól tartani. Az emlékműsor és emlékbeszéd után koszorút helyeztek el a jelenlévők a kopjafánál, majd Bánó István szobránál, a látogatóközpont bejárata mellett.