Hírek

Megemlékezést tartottak a második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából

2015. április 08., 17:45

Az Aréna utcai katonatörténeti kiállítás helyszínén emlékező beszédek hangzottak el, majd megkoszorúzták a doni frontra induló harmadik hadtest emléktábláját a vasútállomásnál.

Megemlékezést tartottak a második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából

„Az áruk, élelmiszerek árai olyanok maradnak, amilyenek voltak Krasznaja Almija bevonulásáig.”

Így hangozhatott az a napi parancs, amelyet a szombathelyiekkel ismertetett a bevonuló orosz hadsereg katonája. 1945. április 8-tól ez a parancs határozta meg a vasi megyeszékhely lakosságának mindennapi életét. A hadtörténészek szerint a második világháborúban Szombathely az ország legtöbb kárt elszenvedő városai között szerepelt. Április 8-án ugyan elhallgattak a fegyverek, de a béke kora nem köszöntött be – fogalmazott Puskás Tivadar köszöntőjében.

Puskás Tivadar – polgármester
„A háború mindig bűn, mindig áldozatokkal jár, emberáldozatokkal jár és olyan anyagi áldozatokkal jár, amelyek pótolhatatlanok.”

Az első világháborút követően a másodikban is rossz oldalra álltunk és ennek olyan súlyos következményei lettek, amelyeket nemcsak Szombathely, hanem az egész ország máig nem hevert ki – hangzott el a megemlékezésen. Az oroszok 1945-ös bejövetelét és az akkori történelmi eseményeket Kövér István, a Recski Szövetség Nyugat-Dunántúli Szervezetének elnöke idézte fel.

Kövér István – elnök, Recski Szövetség Nyugat-Dunántúli Szervezete
„A románok vezették be az oroszokat a Békási-szorosnál és augusztus 26-án Gyergyószentmiklós elestét tartják a hadtörténészek Magyarország első megszállásának, mert hogy az volt az első település, amit elfoglaltak.”

A szombathelyi Katonatörténeti Kiállítás termében megtartott ünnepi megemlékezést követően a résztvevők koszorúkat helyeztek el és gyertyát gyújtottak a szombathelyi harmadik hadtest emléktáblájánál a vasútállomáson.