Hírek

Még mindig forog a Föld

2020. március 02., 15:03

Eredeti helyszínen és eredeti eszközökkel ismételték meg már 7. alkalommal a 19. század végi Foucault-inga-kísérletet. A Sarlós Boldogasszony Székesegyházban közel ezer diák bizonyosodhatott meg ismét arról, hogy forog a föld.

Még mindig forog a Föld

Rengetegen érkeztek a szombathelyi székesegyházba, hogy részesei legyenek a Foucault-féle ingakísérletnek, amit  Magyarországon először 1880. augusztus 25-én Gotthard Jenő csillagász és Kunc Adolf premontrei paptanár végeztek el - ugyancsak a nagytemplomban.

“A hit és a tudomány olyan, mint két szárny, amelyek röpítik az embert a magasba.”

Köszöntőjében Székely János megyéspüspök a tudomány és a hit kapcsolatát emelte ki, példaként említve az örökléstan felfedezőjét, az Ágoston-rendi szerzetes Mendelt, Jedlik Ányost a dinamóelv felismerőjét, aki bencés szerzetes volt és a heliocentrikus világkép kidolgozóját, a csilllagász Kopernikuszt.

Székely János - megyéspüspök
“Maga Kopernikusz, aki fölfedezte ezt, hogy a Föld forog  a Nap körül, és ez nem fordítva van, ő egy lengyel származású pap volt. Soha, semmi problémája, ebből, hogy ezt állította, hogy a Föld forog, nem volt.”

Gyertyaláng perzselte meg a kötelet, mely a kikötött ingát tartotta.

Vastaps követte az indítását, ahogy a bábuk eldőlését is, ami szemléltette, hogy forog a Föld. A      szombathelyi ingakísérlet megismétlése azért különleges, mert most is a 140 évvel ezelőtti golyót használják.

Koltay Ferenc - elnök, A Szombathelyi Székesegyházért Alapítvány
“ Ez egy harminc kilós öntött acél golyó, és a kupola magassága, amikor eredetileg 140 évvel ezelőtt csinálták, akkor 30 métert meghaladta, ugye a bombázás következtében egy kicsit alacsonyabb lett a  templomunk és csak 28 méter 80 centin van az inga felfüggesztése.”

Az idei év újítása, hogy még vékonyabb dróton lóg az acél golyó, ezzel még jobban csökken a légellenállás. Az élményt szavakba is önthetik a látogatók - ebbe az emlékkönyvbe írhatnak róla. (KÉP 27:58-tól)

Bernadett Zadrovich
“Nyilván a mai szervezőknek is nagy hálával és tisztelettel tartozunk, hogy erről megemlékeznek, több mint száz év után is.  És nagy öröm számomra, mint pedagógusnak, hogy itt van sok fiatal, diákok középiskolások, és ennek a nagy élménynek a részesei lehetnek. ”

Az ingát csak a lendülete hajtja, körülbelül óránként indítják újra. A  kísérlet a fiatalokat is lenyűgözte.

Kálmán Attila
“Szerintem is nagyon fontos, hogy őrizzük ezeket az emlékeket, Szombathely értékeit, mert ez egy jelkép szerintem a városunk számára, mert mégis csak a mi iskolánkból, mondjuk a Premontreiből  a Kunc Adolf találta fel a Gotthard Jenővel azt hiszem. És nagyon lenyűgöző látvány szerintem.”

A legkisebb érdeklődő nagypapájával érkezett, 6 éves, de tudja mi a kisérlet lényege.

Dévai Rajmund
“Eldönti a bábukat, mert forog a föld.”

Kedden 9-től-17 óráig,  szerdán 12 óra 47 percig, leng az inga. Akkor az 1945. március 4-ei bombázásra emlékezve leállítják.  A tervek szerint legközelebb öt év múlva mutatják be ismét a kísérletet, de 2027-ben, Gothard Jenő születésének 170. évfordulóján biztos elindítják a Foucault-ingát.