Hírek

Matematika kreatívan

2020. június 10., 16:32

A fizika és az informatika mellett a matematika érdekli leginkább Kalocsai Zoltánt, aki egy nemzetközi matematikai verseny élmezőnyében végzett nemrég. A Nagy Lajos Gimnázium 10. évfolyamos diákja főként a rendhagyó feladatokat élvezi, különösen, ha az a matematika vizuálisan is megfogható részéhez, a geometriához vagy a függvénytanhoz kapcsolódik.

Matematika kreatívan

Úgy csináltam meg direkt, az volt vele a célom, hogy olyat csináljak, ami egy egyenlőtlenséggel leírható

Egy kaliforniai informatikai cég írta ki a versenyt 3 korosztályban: a megadott grafikus kalkulátor, a “Desmos” felhasználásával kellett valamilyen kreatív pályamunkát: képet, rajzot vagy animációt készíteni, matematikai háttérrel. Zoli matematikai görbék segítségével rajzolt meg különböző emotikonokat, vagyis az interneten használt, emberi arcot formáló hangulatjeleket, amelyek ráadásul mozognak is.

Kalocsai Zoltán
Akkor jelölünk be egy pontot a koordinátarendszerben, hogyha az általam megadott állítás igaz arra a pontra, az x és y koordinátákra , és ennek köszönhetően hogyha megfelelően adjuk meg ezt a kikötést, aminek eleget kell tenni a pontoknak, így meg lehet oldani, hogy valamilyen formákat adjon ki, ahogy ezt én is csináltam. 10:48

A versenyre 4 ezer pályamunka érkezett, 60-an kerültek a döntőbe, köztük Zoli, aki a korcsoportjában az első 20 között végzett. A felhasznált programmal az iskolában, matematika órán találkozott.  

Barczi Péter - matematikatanár
Ezt a programot én mutattam nekik, de nem tudtam, hogy ez lesz belőle, És most, ahogy mutogatta az általam még nem ismert munkáit, kicsit rácsodálkoztam, örül az ember ilyenkor, ez a célunk, hogy a tanítvány túlszárnyalja a mesterét, úgyhogy most a 10.-es anyag felől eléggé így az egyetemi tananyagba lógott bele, amit csinált. 17:31

Zoli sikerében tanára szerint nemcsak a képességei játszottak szerepet, hanem a kitartása is: nem nyugszik addig, amíg meg nem oldja a felmerülő problémát. A tehetséges gimnazista már eddig is több matematika, fizika és robotika versenyen bizonyított. Most azt tervezi, hogy jövőre ugyanezen a megmérettetésen egy 3 dimenziós feladattal is megpróbálkozik.