Az évek óta hagyományos Márton-napi libafutással emlékeztek a Gothard-iskola szervezésében négy iskola diákjai Szent Márton püspökre november 11-én. A korosztályonként különböző távokat mintegy 50 felső tagozatos tanuló teljesítette. A váltófutáshoz csatlakozott Koczka Tibor, alpolgármester is.
Márton napjához számos népszokás kapcsolódik, ezekről a Szombathelyi Televízió kulturális magazinjában beszélt a néprajzkutató.
Horváth Sándor - néprajzkutató
A gallikán liturgiában az a 6x7 nap, 42 nap, Márton után kezdődően jut el az ember karácsonyhoz, Márton napja amolyan farsangoló, lakomázó forduló nap volt.
Azt tartották, aki Márton napján nem eszik libát, az a következő évben éhezni fog. Egyre népszerűbb a libalakoma a szombathelyi éttermekben is.
Molnár Ferenc - üzletvezető, Csupor Gasztro Bisztró
A vártnál nagyobb volt az igény. Nem is akartunk mártonozni, mert láttuk, hogy minden étteremben van, de annyi telefonunk volt, hogy úgy döntöttünk, megcsináljuk ezt a libaajánlatot.
Ebben a szombathelyi vendéglőben sült libacombot krokettel és vörösboros körtés-szilvás körettel kínálták, és hagyományos recept szerint készült a libaragu leves.
"A hozzávalók: libazúza, aprólék, máj, libaszárnytő, hagyma, fűszerek, só, bors, fokhagyma, rozmaring."
November 11-e az új bor ünnepe is, hiszen ilyenkor verik csapra először a hordót. A népi megfigyelések szerint, ha Márton fehér lovon érkezik, azaz ezen a napon havazik, akkor enyhe lesz a folytatás, viszont ha Márton lúdja sárban tocsog, akkor a karácsony kopog.
Pétervári Tibor - észlelő, OMSZ
Nagyobb csapadék péntek estétől várható szombat reggelig, annak ugyan van egy kis bizonytalansága itt nyugaton, a Rába túlpartján lesz inkább több, úgy néz ki.
A meteorológiai szolgálat észlelője szerint szombatra akár hó is hullhat. A karácsonyi időjárást azonban csak az ünnepek előtti napokban lehet biztonsággal előre jelezni.