A nyugat-dunántúli régió egyebek mellett a járműipari és a faipari fejlesztésekhez számíthat uniós támogatásra a következő években. A kutatásfejlesztést és az innovációt érintő regionális tervek kidolgozása már folyamatban van: mindezt az úgynevezett S3-as, intelligens szakosodási startégia tartalmazza majd.
Magyar Dániel ügyvezető igazgató, Pannon Novum Nonprofit Kft.
Addig fejlesztési programot az EU valószínűleg nem fog elfogadni, amíg ezeknek az indokoltsága ezekkel az S3-as stratégiákkal nincs alátámasztva, de hangsúlyozom, ez csak az innováció és kutatásfejlesztés területére korlátozódik.
Az ország 7 régiója saját stratégiát készít. Ha az ebben kiemelt célokat az Európai Unió is elfogadja, a 2014 és 20 közötti költségvetésben forrásokat is biztosít hozzá. A stratégia kidolgozása az innovatív vállalkozások, a klaszterek, szakmai szervezetek és az egyetemek bevonásával készül.
Kiss Tamás vezető főtanácsadó, Nemzeti Innovációs Hivatal
Ennek a munkának a legnagyobb értéke az, hogy központilag ehhez a módszertani segédletet adjuk csupán, de az értékeket, a régió valós fejlődési potenciáljait az itteni szereplőknek kell ismerni, tudni jobban.
Az innovációs stratégia kialakításában aktív szerepet vállal a Nyugat-magyarországi Egyetem, ahol faipari kutatásokat végeznek és együttműködnek a zalaegerszegi technológiai központtal is.
Jereb László dékán, NymE Faipari Mérnöki Kar
A Nyugat-Pannon Járműipari Központ létrehozásában is kulcsszerepet vállalt az egyetem és ezek az oktatásfejlesztéseink egymást is erősítve, a faipart és a regionális gépipart is erősítve mozognak.
A magyarországi stratégiát, amely a 7 régió tervei alapján készül, júniusban minősíti az Európai Unió.