Szent Ferenc könyörög a békéért - a Ferences-templom falánál, Kiss Sándor Munkácsy-díjas szobrász domborűvénél kezdődött a megemlékezés az egy nap alatt 303 halálos áldozatot követelő bombatámadásra. A 77 évvel ezelőtti nap eseményeit naplójában írta le egy kisiparos, Horváth József.
Prikazovits Ferenc
“Mindenki azt kutatja, hogy hol van jobb óvóhely. A tapasztalat azt mutatja, hogy az emeletes házak alatt biztosabb az ember élete, mivel a bomba nem a földszinten robban, s így nem rombolja szét az óvóhelyet, ami a földszintes házaknál telitalálat esetén mindig megtörténik. Most a Szent Ferences rendház 700 éves pincéjébe megyünk riadó esetén.”
Ez nem történhet meg velünk - mondta ki a remény mondatát Jakab Bálint református lelkész az ökumenikus ima alatt.
Jakab Bálint - református lelkész
“Két huszadik századi világháború után, s jó néhány évtized után azt gondoltuk, ez nem történhet meg velünk Európában, s megtörténik! Mert az Istentől elszakadt ember újra és újra elköveti a bűnöket.”
A domborműnél tiszteletét fejezte ki a kormányhivatal, a Vas Megyei Önkormányzat, a város vezetői, az egyház képviselői, a térség országgyűlési képviselője, valamint a kormánypárt helyi politikusai. Ezt követően sokan helyezték el az emlékezés mécseseit a Thököly utcai helyszínen.
A rendezvény a Berzsenyi téren folytatódott, az ELTE-SEK D épületének falán lévő emléktáblánál. Radnóti sorai nyitották az eseményt.
Dunai Júlia
“Aki egyszer egy vad hajnalon arra ébred, hogy minden összeomlott, s elindul, mint kísértet, kis holmiját elhagyja, s jóformán meztelen, annak szép, könnyűléptű szívében megterem az érett és tűnődő, kevés szavú alázat.”
Ünnepi beszédben László Győző alpolgármester emlékezett. “Felbúgó szirénák, egyre erősödő repülőgép zúgás, riadt, menekülő lakosok, süvítő bombák, robbanások, leolmló házfalak, romok. 1945. március 4-e Szombathely gyásznapja”
László Győző - alpolgármester
“77 évvel ezelőtt csodák is történtek Szombathelyen. A visszaemlékezésekből kiderül, hogy a bombázások előtti percekben szentmisét tartottak a székesegyházban. Csak a csodának köszönhető, hogy még időben hazajuthatott az a több tucat szombathelyi, akik részt vettek az istentiszteleten.”
A szószék és a Mária-oltár embereket mentett - tette hozzá az alpolgármester, név szerint is megemlítve a túlélőket. Az emlékekből meríthetünk erőt a jelenhez - tette hozzá.
A tisztelet koszorúit itt is elhelyezték a megye, a város és az ELTE képviselői, majd a mécsesek lángjával vált teljessé a város megemlékezése a bombázásról.
Hírek
Március 4-e Szombathely gyásznapja
303 ember halt meg egyetlen nap alatt a bombatámadásban, amely pontosan 77 évvel ezelőtt sújtotta Szombathelyt. A városban a legautentikusabb középületek kaptak találatot, de lakóházak is megsemmisültek 1945. március 4-én. A város gyásznapján koszorúzással és gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra.