Hírek

Március 15-ére emlékeztünk

2010. március 16., 12:17
Több százan szavalták a Nemzeti dalt a nemzet ünnepén a Petőfi Sándor szobornál. Nem csak koszorúzásokkal, huszárfelvonulással, hanem rendhagyó irodalomórával is emlékeztek a szombathelyiek az 1848-49-es szabadságharcra és forradalomra. Az ünnepen sehol sem történt rendbontás.
Március 15-ére emlékeztünk

A megemlékezéssorozat a 48-as Honvéd téren gróf Batthyány Lajos szobránál kezdődött. A márciusi télben csak a város, a megye és az államigazgatási hivatal vezetői vettek részt a koszorúzáson.

A huszárok bevonulásával kezdődött az ünnepség a múzeumparknál. Ide már szép számú közönség is verbuválódott. A 48-as eseményeket a Polgármesteri Hivatal Versmondó Stúdiójának tagjai idézték fel.

Szombathely akkor a hazai és az európai haladás élvonalába került, hiszen elsőként tett hitet a liberális politika mellett. 1848. március 17-én rendkívüli közgyűlésen fogadták el a budapesti 12 pontnál részletesebb szombathelyi 16 pontos petíciót, amit az akkori jegyző, későbbi igazságügy miniszter Horváth Boldizsár vetett papírra. Szobrának megkoszorúzása után gyalog indult a tömeg az emlékezés következő helyszínére.

A Március 15-e téren katonai tiszteletadás mellett vonták fel az országzászlót. Az ünnepi műsorról pedig a Zrínyi iskola diákjai gondoskodtak.

A kisiskolások történelemidézése után a huszárok a Petőfi szoborhoz vezették a menetet. Az MMIK előtt rendhagyó irodalomórán vettek részt az ünneplők. Kelemen Zoltán színművész irányításával több százan szavalták egyszerre a Nemzeti dalt.

Fűzfa Balázs irodalomtörténész elmondta, a reformkor akkor kezdődött, amikor a legnagyobb magyar Szombathelyen felnőtté vált, Széchenyi István ugyanis a vasi megyeszékhelyen érettségizett.

Dr. Ipkovich György polgármester, Szombathely
"Tisztelt ünneplő szombathelyiek. Március 15. évszázadok óta az állami függetlenségért folytatott harc és a polgári jogegyenlődés jelképe."

A város polgármestere a néhai szombathelyi jegyző, majd igazságügy-miniszter, Horváth Boldizsár szerepét méltatta, aki a népnevelésre, az oktatásra is nagy hangsúlyt fektetett. Nevéhez fűzödik a telekkönyvi nyilvántartás bevezetése.

Ipkovich György jelképesen átadta a város kulcsát a napokban megválasztott diákpolgármesternek és diákalpolgármestereinek. Ezután a politikai pártok, intézmények és civil szervezetek helyezték el az emlékezés virágait a Petőfi szobornál.
Az ünnepség végén a szabad sajtó napján a városi médiumok képviselőit köszöntötte Szombathely polgármestere és Németh Kálmán alpolgármester.