Hírek

Már Szombathelyen is adhatnak vérplazmát a koronavírus-fertőzésből kigyultak

2021. március 17., 16:55

Sokkal több covidvérplazmára lenne szükség a kórházakban a súlyos állapotú koronavírus-fertőzöttek gyógyításához. Az Országos Vérellátó Szolgálat ezért újra felhívást tett közzé: azt kérik a betegségen átesettektől, hogy jelentkezzenek donornak. A gyógyultak vérében található antitest ugyanis életeket menthet. Ráadásul már nem is kell messzire utazni a beavatkozás elvégzéséért, hiszen már Szombathelyen is van olyan gép, amellyel plazmaferezist tudnak végezni. Vas megyéből eddig összesen 85-en jelentkeztek donornak, közülük 16-an voltak alkalmasak covidvérplazmát adni.

 

Már Szombathelyen is adhatnak vérplazmát a koronavírus-fertőzésből kigyultak

Renáta egészségügyi dolgozó, Keszthelyről érkezett, hogy gyógyult fertőzöttként a vérében lévő antitesttel segíthessen a súlyos állapotú betegeken. Januárban volt beteg, és az első, ellenőrző vérvétel azt igazolta, van elegendő ellenanyag a vérében. Így ő lehetett  az első covidplazma donor Szombathelyen, a héten kezdtek el ugyanis ilyen beavatkozást végezni a vasi megyeszékhelyen.

Az egészségügyi személyzet is még csak most ismerkedik a két új géppel, aminek segítségével naponta akár több mint 10 embertől tudnak életmentő vérplazmát gyűjteni városunkban. Ez komoly előrelépés, hiszen eddig Győrbe vagy még messzebb kellett utaznia annak, aki segíteni akart.    

“még sosem adtam vért”

Novemberben Anita arról beszélt híradónknak, hogy bár nem rendszeres véradó, gyógyult covidosként szívesen adna vérplazmát, de Győrig nem utazna.  

Lipták-Tóth Anita
“Én nem is hallottam erről a lehetőségről, ha Szombathelyen lehetne adni vérplazmát, oda szívesen bemennék, de Győrbe sajnos nem fér bele a munkám miatt az időmbe.”

Plazmaadásra nagyjából minden ötödik jelentkező lesz alkalmas a gyógyult betegek közül. A vérellátóban jelentkezhet bárki, aki korábban igazoltan átesett a fertőzésen. Egy vérvétel után dől el, hogy az illetőnek van-e elegendő antitest a vérében. Az alkalmas donorok 12 ezer forint értékű étkezési utalványt és utazási költségtérítést kapnak a plazmáért cserébe.

A nap végén Szombathelyről a győri régióközpontba továbbítják az aznap begyűjtött vérplazmákat.  Mindenkitől 600 ml-t gyűjtenek be, amit aztán három, egyenként 200 ml-s adagra osztanak. A súlyos covid betegeknek 2-3 ilyen dózisra van szükségük, így egy donor legalább egy ember felépülésében biztosan segíteni tud. Szükség is van rá, hiszen a harmadik hullám beindulása óta a kórházak nagyon sok covidvérplazmát kezdtek el használni. Ám a naponta jelentkező 50-60 donorral ezeket az igényeket már nem tudták kielégíteni. Ezért kampányt indítottak, aminek hatására az elmúlt két hétben a korábbinál négyszer-ötször többen akartak segíteni.

Dr. Nagy Sándor - szakmai főigazgató-helyettes, Országos Vérellátó Szolgálat
“Folyamatosan változik az indikációs kör. Korábban a súlyosabb betegek kapták, most már valahogy úgy látják, hogy a kórházi kezelés megkezdését követően, bizonyos tünet együttállás esetén az első 3-4 napban célszerű adni a plazmát. Napról napra minden változik, ezért prognosztizálni is nagyon nehéz.”

A mintavétel viszont folyamatos. Most már minden vérellátó központba került plazmaferezisre alkalmas gép, de fel kell készíteni a személyzetet azok működtetésére. Sok helyen, így pl. Szombathelyen sem végeztek korábban ilyen beavatkozást. A mostani vírusos időszakban pedig nem egyszerű megoldani a gépek telepítését és a szakmai anyagok beszerzését.