Zeneszó és ősi római szertartás kíséretében nyílt meg a Magyar Géniusz vándorkiállítás pénteken az Iseumban. A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége által koordinált vándortárlat 67 intézmény legértékesebb, legkülönlegesebb műtárgyait vonultatja fel eddig soha nem látott módon.
Csapláros Andrea - vezető kurátor, elnök, MVMSZ
"Erőt sugároznak, szépséget teremtenek. Rólunk, nekünk mesélnek, a Kárpát-medence és a magyar föld géniuszának egy-egy darabját őrzik az örök időknek. Mert a géniusz jelképe az erőnek, az ihletett szépségnek, a többiből való kiragyogásnak."
Nemény András házigazdaként arról beszélt: hálás és büszke, amiért Szombathely a vándorkiállítás nyolc állomásának egyike lehet.
Nemény András - polgármester
"Ezek a tárgyak persze önmagukban is értékesek, de egyfajta eszenciáját adják a különböző koroknak. Akár a tokaji muzeális bor, ami az egyik kiállítási tárgy, meginni nem tudjuk, de érezhetjük, amit önmagán túl sugall."
Majthényi László a kiállítás sokszínűségére hívta fel a figyelmet.
Majthényi László - elnök, Vas Vármegyei Közgyűlés
"Viszonylag ritka, hogy egy olyan kiállítással találkozhatunk, ahol a régészet, történettudomány, képzőművészet és néprajz műtárgyai egyben jelennek meg, úgy, hogy bemutatják a Kárpát-medence izgalmas történetét és kultúráját."
Köszöntőjében Vincze Máté helyettes államtitkár a vidéki múzeumokban rejlő értékekre mutatott rá. A hazai műtárgyállomány 90 százalékát Budapesten kívül őrzik.
Vincze Máté - közgyűjteményekért felelős helyettes államtitkár
"Azon folyik a gondolkodás, a munka, hogyan lehet a közgyűjteményeket megnyitni, a tárgyakat előtérbe helyezni, és akár országon belül is utaztatni, felhívni a figyelmet arra a fantasztikus gazdagságra, ami Magyarországon van."
A megnyitót követően tárlatvezetés kezdődött. Rögtön a bejáratnál különleges videóinstallációban mutatkoznak be a résztvevő intézmények, majd a négy tudományág szerint csoportosítva lehet megnézni a csaknem 160 műtárgyat.
"Helyi identitáshoz köthető kincsekről is beszélhetünk."
Minden intézmény azt a műtárgyat küldte el, ami a legtöbbet jelenti számára, és legjobban kifejezi az ottani identitást. Így kerülhetett egy helyre Kossuth Lajos bőröndje, a kalocsai paprikatörő mozsár és egy 17 millió éves elszenesedett fügefalevél. A vasi múzeumok is megjelennek kincseikkel: látható a velemi aranydiadém, Rákóczi Ferenc miniportréja és a kőszegi Szőlő Jövések Könyve.
Csapláros Andrea - vezető kurátor, elnök, Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége
"Csodálatosan színes ez a világ. Az jutott eszünkbe, hogy megkérjük a múzeumokat, ajánljanak fel műtárgyat, ami számukra legfontosabb. Ebből történt a válogatás. Kiválasztottunk négy diszciplínát, és ezeken belül, amik önálló kiállításként megállnák a helyüket, ott rendeztük el a műtárgyakat."
A Magyar Géniusz kiállítás itt Szombathelyen látható a maga teljességében utoljára, április 30-ig. Ez idő alatt több gyerekeknek és felnőtteknek szóló kísérőprogramot is szerveznek majd a muzeológusok.