A tanév kezdetével a gyerekek újra közösségbe kerültek, adják-veszik egymás között a kórokozókat, ezért várható, hogy a következő hetekben nő a betegek száma a rendelőkben.
Már nyár végén is többen keresték fel a rendelőket az előző évekhez képest, leginkább felső légúti megbetegedésekkel fordultak a gyermekorvosokhoz.
Vincze Magdolna - gyermekorvos
"Most kezdetben, még most viszonylag kisebb létszámban jelentkeznek a gyerekek, de nagyon sok a köhögéssel, felső légúti hurutos tünetekkel járó megbetegedés, illetve elég sok hasmenéses panaszt is hallunk."
Felütötte fejét a szamárköhögés is. Országosan több mint 600 beteget azonosítottak ebben az évben, az iskolakezdéssel megugrott a fertőzöttek száma. Itt a rendelőben először márciusban találkoztak a betegség tüneteivel, nyáron több esetet is diagnosztizáltak.
Vincze Magdolna - gyermekorvos
Az első két hétben rohamokban jelentkezik.
A köhögőrohamok között nem jelentkeznek tünetek, és a betegség lázzal sem jár.
Legjobb védekezés a megelőzés, szamárköhögés ellen van kötelező védőoltás 2, 3 és 4 hónapos korban, emlékeztető oltást pedig 6 és 12 éves korban kapnak a gyerekek. A 2 hónaposnál fiatalabb babákat fokozottan óvni kell, ezért a várandós kismamáknak is kifejezetten ajánlják a vakcina beadását a 26. és a 36. hét között. A teljes védettség csupán rövid ideig tart, ezért érdemes bizonyos időközönként emlékeztető oltást kérni.