Hírek

Madármentők

2020. május 11., 22:59
Madármentők

Május 10-én ünnepeltük a madarak és fák napját. Magyarországon először Chernel István ornitológus rendezte meg a madarak napját Kőszegen a múlt század legelején, és ő honosította meg a madárodúkat és madáretetőket hazánkban. Jelenleg mintegy több mint 350 védett madarat tartanak nyilván. A Chernel-kertben ma madárvédelmi mentőközpont működik. A szeles időben sok fióka kiesik a fészekből, a központhoz leggyakrabban széncinege, fekete rigó és erdei fülesbagoly érkezik.

Ottó Erzsébet – madárgondozó, Chernel kerti Madárvédelmi Mentőközpont Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
„Ha látunk egy sérült, vérző madarat, akkor az mindenképp segítségre szorul. Ne hagyjuk magára. Illetve, ha egy tollatlan madárfiókát magatehetetlenül találunk, azon is mindenképp kell segíteni. Ilyenkor az a legjobb, ha betesszük egy zárt dobozba és felhívjuk az illetékes nemzeti parkot.”

A tavaszi-nyári időszakra jellemző, hogy havonta száz sérült madarat is el kell látni, ezek az egyedek a  mentőközpontban megfelelő táplálékhoz jutnak. A főtt tojás, a túró vagy a lisztkukac mellett a  ragadozómadarak fiókáinak csirkehús is jár. Ezt vitaminokkal, ásványi anyagokkal, kálciummal egészítik ki a gondozók. Az állatbarátokat megnyugtatja, hogy van kitől segítséget kérni a bajban és egy madármentő kaland például a gyerekek szemléletformálását is előmozdítja.

Süléné Bánfalvi Eszter - elnök, Bozzaiak Bozzaiért Egyesület
„Hát mondom, valahogy segíteni kell. A nagyobbik kisfiamat befuttattam egy cipődobozért, amit kifelé jövet ki is lyuggatott, miközben én felhívtam a Chernel-kertet.”
„Ők is megerősítettek ebben, hogy sajnos nagyobb lehet a baj, de várjunk egy-két órát, hogy mennyire tér magához. Addig próbáljuk meg valami fecskendőből itatni, illetve hát adhatok neki napraforgó magot.”
Így mentettük meg igazán a meggyvágónkat.”

A központban jelenleg gondozott 130 madár több mint fele állandó lakó. Ők olyan sérülést szenvedtek, amellyel a természetben nem maradnának életben. A kőszegi madármentők védett emlősöket is fogadnak: érkezett már ide mókus, sün, denevér és vidra is. A fő cél, hogy az állatok mielőbb a természetes közegükbe kerüljenek vissza.

Az énekes madarak esetében a gondozás akár négy hétig is tarthat, a ragadozó madarak esetében pedig akár 2-3 hónapot is jelenthet. A szakemberek azt javasolják: ha valaki önállóan szeretne segíteni egy bajba jutott fiókán, akkor is kérjen tanácsot a hozzáértőktől.

Madármentés: 30/218-4942