Ha valaki kinyit egy általános iskolás történelemkönyvet, biztosan találkozik Madarász Viktor portréival. A festő nemcsak végigharcolta az 1848-49-es szabadságharcot, hanem személyesen is ismerte Kossuth Lajost és Petőfi Sándort. Róluk készült képek is szerepelnek az Örökségünk, a Madarászok című időszakos kiállításon, ami több múzeum és szervezet, valamint a XV. kerületi és a szombathelyi önkormányzat együttműködésével valósulhatott meg.
Horváth Soma - alpolgármester
“A XV. kerületi önkormányzat képviselő testülete egyhangúlag támogatta azt, hogy ide Szombathelyre kerüljön ez a gyűjtemény másfél éven keresztül bemutatásra, ami azért gondolom, hogy nagy szó, mert ez máshol még itt az országban nem történt meg.”
A kiállítás olyan műveket is bemutat a nagyközönségnek, amelyek eddig raktárakban pihentek. A híres festő lánya, Madarász Adeline a főváros XV. kerületében töltötte élete utolsó éveit, és neki köszönhető elsősorban ez a gyűjtemény, amit a városrésznek ajánlott fel. A személyes tárgyakat, 70 darab festményt, fényképeket, naplókat tartalmazó kollekció kiválóan illeszkedik a szombathelyi Smidt Múzeum miliőjébe.
Beke Károly - ügyvezető, Csokonai Nonprofit Kft.
“Mi, mikor átvettük a XV. kerületi kulturális rendszernek az irányítását, mi azt gondoltuk, hogy egy ilyen érték, egy ilyen kulturális érték - talán az egyik legjelentősebb magyarországi festőnk személyes hagyatéka - az nem lehet, hogy csak egy raktárban álljon, vagy egy kis helytörténeti gyűjteményben, és partnereket kerestünk az országban arra, hogy ezt méltó módon be tudjuk mutatni a széles közönségnek.”
A kiállításnak otthont adó Smidt Múzeum bővelkedik olyan tárgyakban - mint például a Nemzeti Dal egyik első kiadása -, amelyek kapcsolódnak a Madarász-hagyatékhoz.
Csapláros Andrea - múzeumigazgató, Savaria Múzeum
“A Smidt Múzeumnak a műtárgy-állományában van a múzeumnak a legnagyobb 48-as 49-es emlékanyaga, tehát egy… itt a kokárdától kezdve a trikolornak a különböző megjelenései mind a ruházatban, mind a fegyvereken, díszítésként. Kossuth Lajosról vannak anyagaink, aztán természetesen a korábbi történelmi nagy meghatározó emberek, mint például Rákóczi Ferenc.”
A tárlat lehetőséget nyújt a képzőművészeti kutatóknak, hogy újra felfedezzék Madarász Viktort. Nem csak festményen, de térben is megelevenedik majd a család egykori műterme, amit karosszék, asztal, a művész festőszekrénye, és kedvenc bársonykabátja tesz teljessé.