Madarász Viktor a hazai romantika egyik legjelentősebb alkotója, a legnagyobb magyar történeti festők egyike. Művészete páratlan volt. A kiállításnak köszönhetően betekintést nyerhetünk a festő és lánya nem mindennapi életútjába. A műalkotások mellett személyes tárgyakat is meg lehet tekintheteni.
Kis Emőke - gyűjteményvezető, XV. Kerületi Kulturális Örökség Háza és Helytörténeti Gyűjtemény
“Az Örökségünk a Madarászok című kiállítás alapvetően a XV. kerületi helytörténeti gyűjteményben találhaló Madarász hagyatékot dolgozza föl. Sok év után, 5 év kellett ahhoz, hogy újra be tudjunk mutatkozni, és ez is egy hatalmas lehetőség, hogy Szombathelyen a Smidt Múzeum adott erre nekünk lehetőséget. Leginkább portrékat hoztunk magunkkal, a kisebb méretű festményeket örökölte meg a XV. kerületi helytörténeti gyűjtemény, ami pedig egy egészen különleges, szinte kuriózumnak mondható, hogy a kelenhegyi műtermet be tudtuk rendezni Madarász Viktor eredeti bútoraival. Én azt gondolom, hogy ez egy nagyon különleges eleme a kiállítótérnek.”
A XV. kerületi Helytörténeti Gyűjteményből származó darabok kiválóan illeszkednek a szombathelyi Smidt Múzeum miliőjébe, hiszen itt is találhatók Madarász-hagyatékhoz kötődő tárgyak, például a Nemzeti Dal egyik első kiadása.
Csapláros Andrea - múzeumigazgató, Savaria Múzeum
Sokkal értékesebb azok az anyagok, amelyekkel együtt tudunk dolgozni, közösen tudjuk kitalálni azt, hogy milyen tematikában, milyen sorrendben, és mit akarunk azokból a gyűjteményekből megmutatni a látogatóknak, és talán ha egy kicsit önzők vagyunk, mit tudunk a saját gyűjteményünkből is megmutatni ebben a kiállításban, és azt hiszem, hogy az Örökségünk a Madarászok vándorkiállításban vagy időszakos kiállításban pontosan ezt tudták megtenni mind a két gyűjtemény és mind a két gyűjteménynek a munkatársai.
Horváth Soma alpolgármester a kiállítás megnyitóján úgy fogalmazott: örömmel tölti el a széles körű összefogás, melynek eredményeként megvalósult a kiállítás. Mint mondta, a kultúra a legjobb diplomata két fél között. A kiállítás Madarász Viktor lányának, Adeline-nak köszönhető, aki halála előtt 2 évvel ajándékba adta édesapja hagyatékát a Rákospalotai Múzeumnak.
Cserdiné Németh Angéla - polgármester, Budapest Főváros XV. kerületi Önkormányzata
“Bizton állíthatjuk, hogy a 40 festményt és műtárgyat, személyes tárgyakat, fényképeket és naplókat tartalmazó válogatás figyelmes, úgy is mondhatnám szinte második otthonára talált a Smidt Múzeumban.”
A kiállításon az 1848–49-es forradalom és szabadságharc jeles alakjaihoz kötődő műalkotásokat is megtekinthetjük, például az 1905-ben készült Kossuth-portrét, illetve a Petőfi halála című alkotást. A tárlatnak másfél éven át lesz otthona a Smidt Múzeumban.