"Jaj, szegény Lukács"
A helyi siratóasszonyok búcsúztatták szombaton reggel Lukácsot, a böllérversenyt rendező Lukácsháza malacát. A disznóvágáshoz kapcsolódó hagyományok között ezt is értékelte a zsűri.
Albert Csaba - zsűritag
“A hagyománynál azt nézzük, hogy elsiratták-e szúráskor a disznót, szalmával perzselnek, tekerős, régi hagyományos fatüzelésű pörzsölővel dolgoznak, mindenki rendfán szedi, talán egy csapat bontószéken, amit nem láttam, hogy a disznót orjára, vagy karajra szedik szét.”
A pálinka is elmaradhatatlan kelléke a disznóöléseknek, ezúttal disznókörömből kínálták. Már reggel nagy volt az érdeklődés, sokan érkeztek Szombathelyről a rendezvényre.
Polákovics János
“A gyerekek még nem láttak ilyet, szerettük volna nekik megmutatni, hogy hogy zajlik."
Szabadosné Beck Márta
“Mi faluról költöztünk Szombathelyre, mi ezt gyerekkorunkban átéltük, és most annak a hiányát pótoljuk ezzel egy kicsit.”
A feladatok között szerepelt a hagyományos böllér reggeli mellett a véres és májashurka, húsos kolbász, tepertő, a toros káposzta, és egy kemencében sült étel elkészítése is.
Bognár Györgyné - csapattag, Kőszegszerdahely
“A kemencében sütöttünk hagyományosan sült húst, úgy ahogy szoktuk, szépen megpirult, most már készen van. De van egy érdekességünk.”
A csapatok bemutatták saját településük gasztronómiáját, főzőtudományukkal és a vendéglátásban is versenyeztek egymással. A 4. alkalommal megrendezett böllérverseny mostanra megyei rendezvénnyé bővült.
Virág János - polgármester, Lukácsháza
“Nem csak a térségből vannak már csapataink, pl. az új csapatunk Kemenesmihályfa, aki Celldömölk mellől érkezett, és itt vannak az oszkóiak, győrváriak, tehát Vas megye nagyobb régiója képviselteti magát, a meglévő Írottkő Natúrpark települések mellett természetesen.”
A lukácsházi böllérversenyt idén Gyöngyösfalu csapata nyerte.