"Meg kell bökni a kisujjukat, aztán egy kis fiolába beletesszük a vért, amit felszívtunk, és rácsepegtetjük a tesztcsíkra, 5 perc múlva kell leolvasni."
Így történik a lisztérzékenység szűrése. Egyszerű, és gyorsan megvan az eredmény. A szombathelyi óvodákban az elmúlt egy évben 586 gyereket vizsgáltak. Három esetben beigazolódott a cöliákia jelenléte.
Balogh Márta - gasztroenterológus főorvos
"A lisztérzékenység egyik tulajdonsága, hogy nagy százalékban tünetmentes. Azoknál a gyerekeknél, akiknél eltérést találtunk, a szülőket levélben értesítettük, hogy keressék fel a szekrendelésünket, és elvégeztük a diagnózis pontosításához szükséges vizsgálatokat."
Hatéves korban érdemes elvégezni a szűrést. A program az önkormányzat támogatásával folytatódik, minden Szombathelyre járó óvodás gyermek számára elérhetővé kívánják tenni az önkéntes alapú vizsgálatot - mondta el köszöntőjében Puskás Tivadar polgármester.
"Mennél később kerül diagnosztizálásra, annál több kellemetlenséget okoz a betegnek, és ezeket valamelyest megelőzhetjük."
A lisztérzékenység vagy cöliákia egy autoimmun betegség. A vékonybél nyálkahártyája sérül, elsorvad, ami emésztőrendszeri panaszokat és tápanyagfelszívódási zavarokat okoz. A magyar lakosság 1-2 százaléka érintett, de csak minden ötödik esetet diagnosztizálnak és kezelnek.
Milisitsné Tátrai Beatrix - védőnő
"Sokkal többen jelentkeznek a szűrésre, talán felismerték a jelentőségét. Nagy teher a cslaádnak egy lisztérzékeny gyerek, de jobb, ha most kiderül, mert egy visszafordítható folyamatról van szó. Igaz, hogy a diéta egy életre szól, de a bélrendszer elváltozása szépen visszafordítható."
A jelenlegi ajánlás szerint az anyatejjel táplált csecsemők étrendjébe 4 és 7 hónapos kor között kell bevezetni a búzafélékben megtalálható glutént.