Tavaly december elején kezdődött meg az Aranypatak mederrendezése. A munkálatok kétharmadával már végeztek a szakemberek. Ez a dozmati víztározó építésének első üteme, a 420 méter hosszú, néhol 8 méter magas völgyzáró gát kialakítása most kezdődik.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
„Ahol az Aranypatak a völgyzáró gátat keresztezi, oda egy vízszintszabályozó zsilipet fogunk építeni, ennek az lesz a funkciója, hogy ez a zsilip a tározóból csak annyi vizet fog kiengedni, amennyi az alatta levő szakaszon kiöntés mentesen levezethető. 22:08 Ha ennél nagyobb víz érkezik, elkezd az árvíztározó működni, és maximális árvíz esetén 1,1 millió köbméter vizet fogunk itt betárazni”
Napjainkban egyre komolyabb gondot okoznak a villámárvizek, a leghatékonyabban a víz visszatartásával, tározók építésével lehet megvédeni a településeket – hangsúlyozta ünnepi beszédében a vízügyi főigazgató.
Somlyódy Balázs – főigazgató, Országos Vízügyi Főigazgatóság
„Ez a térség két tározó összehangolt működésével védhető meg. Ez a lukácsházi és a dozmati tározó. A dozmati tározót már sok tíz éve tervezzük megvalósítani, most jött el az a pillanat, hogy Szombathely és a környező hét település árvízvédelme teljessé válik.”
A beruházásnak köszönhetően több hektárnyi terület felszabadul az építési korlátozás alól, a Perint-patak medre is hasznosítható lesz. Az első tervek már elkészültek.
Hende Csaba – országgyűlési képviselő
„Az egyetemnél lévő Perint-híd két oldalán kávézók, szabadtéri színpad, közösségi tér jönne létre, és ez csak egy a sok lehetőség közül, és ez – hangsúlyom csak 2-300 méteres szakaszt érint,de sok-sok kilométeren keresztül további fejlesztési lehetőségre nyílik mód”
A 7 hektáros állandó vízfelületű tóból, és egy 44 hektáros árterületből álló dozmati víztározó uniós támogatással több mint kétmilliárd forintból épül meg. A munkálatok várhatóan 2019 júniusára fejeződnek be.
Hírek
Letették a dozmati víztározó alapkövét
Az uniós támogatással több mint kétmilliárd forintból megvalósuló beruházásnak köszönhetően teljessé válik Szombathely és a környező települések árvízvédelme, javul a Csónakázó-tó vízpótlása és beépíthetővé válik a Perint-patak medre.