Hírek

Lendületben a Foucault-inga

2017. május 25., 17:24

Közel ezer diák figyelte a Székesegyházban, amikor elindult a Föld forgását bizonyító Foucault-inga. A szerkezetet Gothard Jenő csillagász születésének 160. évfordulójára állították össze ismét a vasi megyeszékhelyen.

Lendületben a Foucault-inga

Így indította el Puskás Tivadar polgármester a Foucault-ingát a szombathelyi Székesegyházban. Ötödik alkalommal teszik ezzel láthatóvá a városban, hogy a Föld forog. Testvérvárosunk, Tours polgármestere és küldöttsége mellett mintegy 800 diák érkezett, hogy részese legyen a ritka alkalomnak.

Vastagh Olívia 5.o. tanuló, Gersekaráti Általános Iskola
“Nagyon érdekel, hogy tényleg hogy megy, meg mozog-e a Föld, és pár éve a mi sulinkból is jöttek, és most mi jövünk, szerintem ez nagyon jó.”

Így dőlt el az első fabábu - hatalmas tapssal fogadta a közönség a látványt.

Eredeti helyszínen és eredeti eszközökkel ismételték meg a 19. század végi kísérletet: ez az acélgömb lógott akkor is itt, a Székesegyházban az acélsodronyon. Az eseménynek különleges jelentősége volt.

Szabó M. Gyula - igazgató, ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium MKK
“Amikor Gothard Jenő megalapította a herényi Asztrofizikai Obszervatóriumát 1880-ban, akkor a Foucault-féle, Föld forgását bizonyító ingakísérletnek a Székesegyház-beli bemutatásával adta hírül a világnak és Szombathelynek, hogy jelentős tudományos intézmény kialakításába fogott.”

A helyszín kiválasztását akkor az indokolta, hogy ez a kupola volt a városban a legmagasabb építmény, márpedig erre szükség van a megfelelő működéshez. A szerkezetet nem volt egyszerű itt megépíteni: a felső rögzítést például a tetőről oldották meg a szakemberek.

Koltay Ferenc - tag, Szombathelyi Székesegyházért Alapítvány
“Most gyakorlatilag egy pontszerű felfüggesztés van fent a drót végén, 28 méter 80 centi magasságban, ami kúpszerű, tehát szinte egy pont, hogy minél kisebb legyen az ellenállás. Az 1880-as gömböt látjuk a drót végén, ez az eredeti.”

A francia fizikus által kifejlesztett inga közel hat órán át lengett mintegy három és fél méteres amplitúdóval, közben négy-öt percenként döntött le egy bábut a tüskéje. A lengésének irányán nem változtattak, úgymond “magától” ment odébb néhány centiméterel - megmutatva ezzel, hogy tényleg forog a Föld.