Országosan évente 2 milliárd, a régióban pedig 270 millió forint folyt be eddig az államkasszába a bérfőzési szeszadóból.
Mostantól otthon vagy akár a gyümölcsösben is készülhet a pálinka. Az új szabály szerint háztartásonként 86 liter 50 fokos párlat állítható elő úgynevezett magánfőzésben adómentesen.
Cséve Szabolcs pü. főhadnagy, regionális sajtóreferens, Vám- és Pénzügyőrség
"Párlatot csak 18 éven felüli magánszemély, saját gyümölcsből, saját berendezéssel készíthet, amely maximum 100 liter üsttartalmú készülék lehet. Ez a főzés csak magánlakóhelyen, illetve gyümölcsösben történhet."
Nem adható kölcsön a készülék, és másnak főzni sem szabad benne. Az otthon előállított párlat csak saját fogyasztásra készülhet, tehát ajándékba sem adható.
A vám- és pénzügyőrség szombathelyi központjában a megyében működő bérfőzdék vezetőinek tartottak a változásokról tájékoztatót.
Vasban 28 szeszfőzde üzemel. Egyik sem tart attól, hogy kevesebb lenne az otthoni főzés engedélyezése után a munkájuk.
Birkás István - ügyvezető igazgató, Birkás Pálinka Kft.
"Én a bérfőzés emelkedését várom. Bízom abban, hogy nem fognak kísérletezni otthon az emberek."
Horváth Ágnes tulajdonos, Szombathelyi Pálinkafőzde
"A főzetőinket tájékoztattuk. Végül is 10 napja tudjuk, hogy mit is kell elmondanunk. Mivel a felébe fog kerülni a főzetés, úgy gondolom, sokkal több lesz a főzető. Most még az is összeszedi a gyümölcsét, aki eddig anyagi okok miatt nem tette."
A megye pálinkafőzdéiben 450 és 650 forint között főzik a szesz literjét. Szombathelyen egyelőre nem lehet kapni otthoni desztilláló berendezést. A környező országokban 500 és 1000 Euró közötti áron adják a készüléket.
Ezt a berendezést januárban foglalták le a vámosok, akkor még a birtoklása is törvénybe ütközött. Mostantól csak a beszerzését kell tudni igazolni. A pálinkafőző gyártása viszont engedélyköteles. A Vám- és Pénzügyőrség Nyugat-dunántúli Regionális Parancsnokságtól eddig egyetlen, zalai cég kért engedélyt desztilláló berendezés előállításához.