"Fő hivatását tekintve orvos volt, de kora ifjúságától sokminden érdekelte."
Neves orvos, költő, közéleti személyiség, szenvedélyes gyűjtő - a tárlatvezetés elején a múzeum névadójáról, Smidt Lajosról tudhattak meg érdekességeket a látogatók. Kiderült például, hogy kiváló énekesként kórustag volt, egy régi felvételt le is játszottak a csoportnak.
Később Smidt Lajos egyik versének hangfelvételét is meghallgathatták. A hanganyagok az Életre kel a múlt című múzeumpedagógiai program keretében készültek el. A kezdeményezés célja az esélyegyenlőség megteremtése.
Simon Ádám - ügyintéző, Smidt Múzeumért Alapítvány
"Műhelymunkák során a diákok segítségével ötleteltünk és kitaláltuk új módszereket, amelyek segítségével vakok és gyengénlátók, valamint siketek és nagyothallók számára tudnánk élményszerűvé tenni a múzeumi látogatást."
A régészeti tárlóknál a vakok kézbe vehették egy római mécses öntőformájának másolatát, a hadtörténeti részben pedig pisztolyokat, kardokat tapinthattak végig. Ők így látnak, és a múzeum igyekszik minden segítséget megadni ahhoz, hogy ép társaikhoz hasonlóan megismerhessék a kiállítást.
Varga Olivér
"Nekem tetszik, én x évvel ezelőtt jártam itt még látóként, és most teljesen más az egész, meg lehet fogni a tárgyakat, és jönnek elő emlékek, milyen volt, hogy nézhet ki. Nekem tetszik, hogy segítenek nekünk ezekben a dolgokban."
A csoport egyelőre a kiállítás alsó szintjét járta végig, a későbbiekben a többi részét is megismerhetik. Nyáron pedig siket és nagyothalló látogatókat is várnak, akiknek videoanyagokkal, szókártyákkal, grafikai elemekkel teszik élvezhetővé a tárlatvezetést.