Hírek

Lamantin Tábor

2023. július 10., 00:50

Szombaton ér véget az immár 23. alkalommal megrendezett Lamantin Improvizációs Tábor és Jazz Fesztivál. Az esemény célja idén is az, hogy minél több emberrel megismertessék a jazz, soul, funk, blues, gospel és társműfajaik sokszínűségét, részben a zene oktatásán, részben koncertek szervezésén keresztül.

Lamantin Tábor

Jazz-elmélet, zenekari gyakorlat, ének- és kórus óra, egyéni hangszeres képzés, mesterkurzusok a fesztiválon fellépők közreműködésével és hallásfejlesztés -  ilyen lehetőségek közül válogathatnak azok, akik jelentkeztek az improvizációs táborba. A Zeneiskola termeiben amatőr és hivatásos zenészekkel is találkoztunk a résztvevők között. 

Brandisz Zsófia - szervező
“Még a szokásosnál is diverzebb a diákok felhozatala. A legfiatalabb diákunk kilenc éves, a legidősebb 71. Vannak képzett komolyzenei tanárok, akik ide jönnek pedagógus továbbképzésre, akik mondjuk komolyzenében professzionálisak, de jazzben kezdők.

Délelőtt tartják az egyéni órákat. Összességében tizenkét oktató segít 85 diáknak, érdeklődőnek.

“Legyen meg! És miután megvan a téma, akkor utána megnézem az akkordokat, egyáltalán megfogom őket, hogy azok hol vannak, nem kapkodok, megnézem a fordításait…”

A hangszeres tudáson túl a szervezők fontosnak tartották, hogy a könnyed improvizációhoz szükséges életszemlélettel is megismertessék a tanulókat. Tóth Viktor kurzusán az önismeret és a hangszerek megszólaltatása közötti összefüggéseket tárja fel. 

Tóth Viktor - zenész, oktató
“Oké, hogy vannak skálák meg hangszertechnika meg hangszer meg minden, de az egész az, hogy a határtalanságból valami szépséget kell lehoznunk. Senkit nem érdekel, hogy igazából milyen okosan játszik valaki, de hogy milyen szépen… és az a szívünkből jön.”

A tábor másodikától nyolcadikáig tart. Hagyományosan a tanárok koncertjével kezdődött, és a diákok koncertjével ér véget a rendezvény.

A fesztivál helyszíne a Weöres Sándor Színház, esténként neves hazai és külföldi jazz formációk szórakoztatják a közönséget