Hírek

Lakások fillérekért

2021. május 20., 13:15

Egy törvényjavaslat szerint a valós értékük töredékéért kell eladni az önkormányzati bérlakásokat, ha a bérlő jelzi a vásárlási igényét. Ezzel gyakorlatilag ellehetetlenül az önkormányzatok bérlakás-gazdálkodása. Sokan aggódnak amiatt is, hogy az ingatlanok előbb-utóbb a lakásmaffia kezébe kerülnek, és az amúgy is kiszolgáltatott emberek még súlyosabb szociális helyzetbe sodródnak.

 

Lakások fillérekért

Horváth Anna 1997 óta él egy kilencedik emeleti önkormányzati bérlakásban. Régóta vágyik arra, hogy megvásárolja  a lakást, de nem volt rá módja. Azt mondja, a törvénytervezet sokak számára jó lehetőség, de még többen vannak, akiknek nem jelent igazi segítséget, mert nincs elegendő tartalékuk.

Horváth Anna
"Nem tudunk annyit összespórolni, hogy most hirtelen kiadjak 5-6 milliót. A kölcsön lesz, mi lesz? Történik valami olyan, mint most is a koronavírus, a gyógyszereimre kellett, nem tudtam befizetni, nem szégyellem, ez van. Később befizettem, mert meg tudtam tenni."

Szombathelyen 2100 önkormányzati bérlakás van. Becslések szerint ebből nagyjából ezer lehet, aminek a megvásárlását a bérlők igényelni fogják, ha a törvényjavaslat hatályba lép. A tervezet szerint az önkormányzatoknak kötelező lesz eladni a bérlakásokat, ha a benne élő bérlők meg szeretnék vásárolni azokat. A vételár a forgalmi érték 10-30 százaléka, a kedvezmény attól függ, mióta lakik a bérlő a lakásban. Ráadásul ha a bérlő képes egy összegben fizetni, a megállapított vételár 70 százalékát kell csak kifizetnie. Így egy 15 milliós lakás akár másfél millióért is elkelhet. Az ezer lakás közel 20 milliárd forintos értéket képvisel. Az eladási kötelezettség miatt jelentősen csökken a város vagyona, a bevétel elenyésző lesz, és félő, hogy a rászorulók még kiszolgáltatottabbá válnak.

Nemény András - polgármester
"Ennek a törvénynek az lesz a következménye, hogy jelentősen lecsökken a lakásállomány, magyarul nem lesznek üresedések. Viszont azok, akik megveszik a lakásukat, nem saját erőből fogják ezt megtenni, hiszen eddig sem tudták volna megtenni, általában sok tartozással bírnak, és a város felé is csak adósságszolgálattal tudják fizetni a bérleti díjat. Valószínűleg nagyon rövid időn belül nem az ő tulajdonukba fognak kerülni ezek a lakások, és miután a pénzt elköltik, újra nálunk fognak lakásért kopogtatni, de nem fognak kapni,, mert így az összes lakás el fog fogyni."

Szombathelyen pontrendszer alapján utalják ki a lakásokat. Egy ingatlanra 90-100-an jelentkeznek, és akár egy év is eltelhet, míg valaki lakáshoz jut. Sokan tartanak attól, hogy a lakások végül egyes érdekkörök vagy a maffia kezébe kerülnek.

Horváth Anna
"Ettől is nagyon tartok, a kommunizmus alatt is volt ilyen. A nagynénémre emlékszem, Budapesten a maffia ráment, és a lakás elment. Ettől tartok. Én még jól gondolkodom, de demens, idős emberekhez bemegy valaki, ígérget, és úgy jár, mint a nagynéném hogy a 105 m2-es lakását elvitte a maffia."

A tervezet ellen fideszes és ellenzéki vezetésű városvezetők egyöntetűen tiltakoznak.