Hírek

Kútszobor

2016. október 05., 16:30

A nagyközönség előtt eddig még nem ismert vázlatrajzok is láthatók a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár új kiállításán. A tárlaton az egyik leghíresebb városi köztéri alkotás, a Szent Márton megkereszteli édesanyját kútszobor keletkezéstörténetét ismerhetik meg az érdeklődők.

Kútszobor

Ez az a szoborkompozíció, amely Szent Márton életének egyik szombathelyi vonatkozású eseményét jeleníti meg. Azt a pillanatot, amikor a savariai születésű szent megkereszteli édesanyját. A Szent Márton-templom előtt látható alkotás mára a vasi megyeszékhely ikonikus jelképévé vált. Ezek pedig már azok a vázlatok, amiket az alkotó, Rumi Rajki István szobrász készített a tervezés fázisában.

Tóth Csaba, képzőművész
Rumi-Rajki életpályájában két párhuzamos gondolkodás mód fut végig. Az egyik a 20. századi modernizmus, a másik az alkalmazkodás a különböző megrendeléseknek. És ebben a művében ér össze ez a két út.

Az 1937-ben kiírt pályázat nyomán a Vas megyei Rumban született Rajki István szobrász kapott megbízást a Szent Mártonról szóló kompozíció elkészítésére. A Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtárban láthatók azok a gipszszobrok, amelyeket Rumi Rajki az alkotási folyamat során készített. A művész leszármazottaitól egy civil egyesület jóvoltából kerültek az alkotások az egyházi intézménybe.

Balogh Péter, elnök – Rumi Rajki Műpártoló Kör
2007-ben véletlenül kaptam egy levelet a fiától aki építész és Svájcban él, hogy meghalt a család rokona aki itt él Győrben és maradt egy csomó szobor. és felajánlja a körnek, amennyiben bennünket érdekel. Mindjárt válaszoltam, hogy igenis érdekel minket.

A szombathelyi Szent Márton-kútszobor keletkezéstörténetét bemutató kiállítást Császár István egyházmegyei kormányzó nyitotta meg. Ezzel kezdetét vette a Szombathelyi Egyházmegyében a Magyar Katolikus Kulturális Hetek programsorozat, amely idén november 21-ig tart. Szent Márton követői napjainkban – ez az idei mottó.

Simon Katalin, gyűjteményvezető
2009-ben hívta életre a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a Katolikus Kulturális Napokat. Az első egy-két évben napokról volt szó, ma már hetekről beszélhetünk. Hiszen egész októberben a Katolikus Egyház kincseit, gyűjteményeit mutatjuk be ilyenkor a látogatóknak.

A Szent Márton szoborról szóló tárlat 2017. március 31-ig várja a látogatókat.