"s megnézzük, hogy tulajdonképpen hogy fog ez kialakulni"
A Kanizsai-gimnázium kémialaborjában a fehér köpenyes látogatók azért viselték el a nem túl kellemes szagokat, mert látni akarták az érdekes fényeket, az anyagok reakcióját.
Kovacsics Bernadett – laborvezető, Kanizsai Dorottya Gimnázium
„A mai generációt igazából a látványok alapján lehet könnyen megfogni. Tehát azt, hogy motiváljuk őket arra, hogy odaüljenek mondjuk egy tankönyv mellé, igenis fontos, hogy valami érdekesebbet, színesebbet mutassunk, és ők már nem is veszik észre, hogy az már maga a kémia.”
Egy másik teremben a fizika törvényei iránt érdeklődők láthattak például felfelé guruló gömböt is.
Sinkó Andrea – szaktanár, Kanizsai Dorottya Gimnázium
„A kísérlet abból állt, hogy általában, ha a lejtőre teszünk valamit, az legurul. És itt a sajtos dobozban volt nehezék, hiszen egyrészt a kivetítőn láthatták az eredeti rajzot. Pénzdarabokat raktam bele, ilyesmit, és ha lejtőre állítom, ha picit a lejtő emelkedő részére teszem, akkor felfelé indul el, hiszen ily módon a súlypontja lejjebb kerül.”
Óriási volt a tömeg a Savaria Egyetemi Központban. A város nagy munkáltatói tették izgalmassá az érkezők pillanatait az aulában.
A legóból itt mozgó alkatrészeket hoztak létre a kisiskolások:
Gorza Martin – egyetemi hallgató
„Mellettem láthatnak egy körhintát, amit az előbb egy kisfiúval készítettem, sokáig tartott, de végül megoldottuk. Ez pedig itt a kezemben egy autó, ez tud menni is, itt egy motor, ez hajtja.”
A díszteremben középiskolások tárták fel a halhatatlanság titkát: bemutatták, hogy egyes férgek őssejtjei felhasználhatók a gyógyításban is.
Skribanek Anna – főiskolai tanár, Savaria Egyetemi Központ
„Ez egy nagyon, nagyon pozitív kezdeményezés, mert az első év az arról szólt, hogy jé, ide be lehet jönni, azóta már arról, hogy szívesen visszajövök és mindent meg akarok nézni és mindent meg akarok tanulni, és sok diákunk van már azok közül, akik valaha itt jártak.”
Évről évre egyre több intézmény csatlakozik a Kutatók éjszakájának rendezvénysorozatához, idén a Pécsi Egyetem egészségügyi karán és a Gothard-obszervatóriumban is izgalmas természettudományos programokkal várták az érdeklődőket.