Egyhangúlag fogadta el a közgyűlés az óvodapedagógusi életpályamodellről szóló javaslatot, ami remélhetőleg kezelni tudja a várható óvónőhiányt Szombathelyen - kezdte a városvezetők sajtótájékoztatóját László Győző alpolgármester. Bokányi Adrienn tanácsnok a klímavédelmi akciótervet emelte ki: 35 százalékos szén-dioxid kibocsátás-csökkentést határoztak meg célként, de ha a következő tíz évben ennek harmadát-felét sikerül teljesíteni, elégedett lesz. Megszavazták a 145 milliós önerőtöbbletet az új bölcsőde építéséhez. A Gothard-kastély állagmegóvását elvetette volna az eredeti javaslat, végül úgy határoztak, hogy a januári közgyűlésre visszahozzák a témát. Horváth Soma alpolgármester sikeresnek minősítette a közterület-felügyelet hivatali integrációját, polgárbarátabb irányba indult el a szervezet, és duplájára nőtt a járőrök száma.
Külön napirendi pontban kellett volna tárgyalni a SZOVA beszámolóját, mondta Illés Károly. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője szurkol a városvezetésnek, hogy ne kelljen visszafizetni a Sárdi-ér utcai közszolgáltatási telephely 1,5 milliárdos támogatását. Üdvözölte, hogy újra megvizsgálják a Gothard-kastély ügyét. Érthetetlennek nevezte az AGORA és a Képző Központ összeolvadását, szerinte új igazgatói pályázatot kellene kiírni. A Fidesz frakció támogatta az új bölcsőde építéséhez és a horvát iskola tornaterem-felújításához szükséges önerő biztosítását.
Az építőipari árak elszabadulása miatt több fejlesztéshez is plusz önerőre van szükség, a jövőben óvatosabban kezelik ezeket a pályázatokat, fogalmazott Tóth Kálmán, az Éljen Szombathely! frakció vezetője. Pályázik az önkormányzat egy 40 férőhelyes bölcsőde építésére Szentkirályon, ami talán önrész nélkül is megvalósítható, fűzte hozzá. Németh Ákos kitért arra, hogy a klímavédelmi akcióterv új uniós pályázati lehetőségeket nyit meg a város számára. Január elsejétől a zöld rendszámos autók ingyen parkolhatnak a 2-es és 3-as díjzónában, ugyanakkor megszűnik féláras kedvezményük a piros övezetben.
Nagy szükség van a szentkirályi bölcsődére, hiszen a városrészen rengeteg kisgyermekes család él, mondta Czeglédy Csaba, aki nem tartja elvetendő ötletnek azt sem, hogy létrehozzanak itt egy alsó tagozatot. A független képviselő rámutatott: gyermeklétszám-növekedés és átrendeződés figyelhető meg az iskolákban, a jövőben az Aranyhíd Intézményt és az oladi iskolát is bővíteni kell. A Gothard-kastély 2015 óta üresen áll, legalább az állagmegóvást el kellene végezni, mert pár éven belül menthetetlenné válik az épület, ami szerinte érték a város számára, és nem lenne szabad veszni hagyni.
A klímavédelmi akciótervnek akkor van értelme, ha a jövő beruházásainál figyelembe is veszik, vélekedett Koczka Tibor. A Pro Savaria képviselője csupán szimbolikus intézkedésnek tartja a zöld rendszámos autók ingyenes parkolását, hiszen a hibrid autók is beletartoznak ebbe a körbe, amelyek kevésbé környezetkímélőek. Az óvónői életpályamodell a 24. órában jött, reméli, hogy eredményes lesz, és javasolta, hogy egy év múlva vizsgálják meg a hatását. Sikernek értékelte, hogy a Gothard-kastély ügyét újratárgyalják, szerinte legalább a tetőt rendbe kellene hozni a központi támogatásból.
Hírek
Közgyűlés után
Csütörtökön az esti órákban ért véget az esztendő utolsó közgyűlése, a képviselők 12 napirendet tárgyaltak nyilvános ülésen. A pénteki sajtótájékoztatókon a politikusok az óvodapedagógusi életpályamodellről, a Gothard-kastélyról, a klímavédelmi akciótervről és a bölcsődeépítésekről szóló határozatokat emelték ki.