"A korabeli krónikások drámai puszításról beszélnek. Az amerikai gépek 20 perc alatt 5 hullámban 118 bombát dobtak a városra. "
A Székesegyház teteje beomlott, hatalmas lyuk tátong az egykor freskó helyén."
Televíziónk helytörténeti kisfilmje Szombathely II. világháborús pusztulását dolgozta fel. Már 1944 őszén megkezdődött Szombathely bombázása. A legnagyobb pusztítást az 1945. március 4-i támadás okozta. Pedig az a nap egészen másként kezdődött.
Verőfényes, napsütéses, márciusi nap volt. - Így emlékszik Fodor István, aki 14 évesen élte át a bombázást. Miközben családjával az óvóhelyre menekült, még látta, ahogy a nagytemplom két tornya közül porfelhő száll a magasba. Majd a légitámadás után barátjával együtt elindultak a belváros felé.
Fodor István
"Én azt az élményt soha nem fogom elfelejteni, hogy először megláttam azt a Hencz-féle cukrászdát, ami nincs. Ennek a döbbenetes élménye, hogy valami volt és semmivé válik. Ránéztem a Városházára, az sincs. Mondtam, Jézus Mária, mi történik itt."
Fodor István elsők között látta, milyen pusztítást okozott a bombatámadás a Fő téren, a Püspöki Palotában és a Székesegyházban.
12.47 perckor tegnap megszólalt a Nagytemplom harangja. Ekkor érte találat 65 éve a templomot, amely súlyos károkat szenvedett: a főhajó beomlott, elpusztultak a mennyezetfreskók, az oltárképek jelentős része tönkrement.
Több mint 300-an veszítették aznap életüket, a város lakóépületeinek jelentős része megsérült a támadásban.
Pál Ferenc, levéltáros
"Fontos, hogy kegyelettel emlékezzünk elhunytainkra. Fontos az is, hogy felmérjük, mekkora kár érte Szombathelyt. De talán ez a megemlékezés kicsit arra is figyelmeztet minket, hogy az emberi akarat csodákra képes, hiszen 45 után ezt a várost újra felkellett építeni."
Március végén még öt alkalommal bombázták a szövetséges csapatok Szombathelyt. Ezekben a támadásokban közel félszáz ember veszítette életét.