Csaknem 20 állatvédő egyesület önkéntesei, állatorvosok és a kormányhivatal munkatársai gyülekeztek ma délelőtt Kőszegpatyon egy faluszéli családi ház előtt állatszállító boxokkal, járművekkel, fertőtlenítő- és takarítószerekkel felszerelkezve. Az udvaron limlomok, szemét és kidobott bútorok között szaladgáltak a kutyák, de a ház emeleti ablakából is ugatás szűrődött ki.
1:43 ugatás
Ez a ház ugyanazé az osztrák nőé, akinek csöngei szaporítótelepét múlt szerdán fülelték le. Onnan közel 200 állatot - kecskéket, birkákat, szárnyasokat - és 50 brutális körülmények között tartott ausztrál juhászkutyát mentettek ki. Kőszegpatyon további 45 kutyát gyűjtöttek be a házból és a melléképületekből.
Vértesi Andrea - elnök, Állatvédők Vasi Egyesülete
"Két udvarrészben szabadon volt 8-10 kutya, a ház emeletén az első és a hátsó épületben kimondottan igényesen berendezett lakrészekben 10 centi ürüléken éltek ezek a kutyák, a kanapén koponyák görögnek, őrületes, illetve a melléképületekben szinte mindenhol voltak kutyák bezárva és kennelekben elzárva ürülékrétegeken."
A csapzott, szennyezett bundájú, ijedt állatokat kutyabefogó hurok segítségével kapták el. Sorra hozták ki őket a ház elé különböző méretű hordozókban és kennelekben. Volt, amelyik a szabadulást kereste, mások beletörődve várták a sorsukat. Felnőtt állatok és kölykök is voltak közöttük.
17:05 ugatás
A telken több kutyatetemet is találtak. A melléképületekből is kerültek elő ebek, az ablakon át mentek be értük az önkéntesek. Teljesen magukra hagyatva, elvadulva éltek falkában, harapták, támadták egymást és a segítőket is. Csönge és Kőszegpaty mellett Csapodon és Szakonyban is hasonló szaporítótelep működött.
Szinek László
"Már majdnem 18 telephelye van, 500 kutyánál tartunk, szörnyű körülmények vannak, magukra hagyta őket, a természet törvényei uralkodnak köztük. A vizet úgy locsolja be nekik, a kaját zacskóstul dobja be, nem mer bemenni közéjük, mert esetleg megharapják."
Szinek László 2020-ban vásárolt kiskutyát a nőtől Grazban. A kölyök hamarosan beteg lett, műteni kellett. Nem hagyta annyiban a dolgot, elkezdte felderíteni a körülményeket, és rövid időn belül 180 károsult került képbe Ausztriában, akiknek a nő beteg kutyát értékesített.
Szinek László
"Egy kutyáért 1500 eurót kapott, csinált olyat, hogy berakott 15 kutyát a kocsijába, lejárta Ausztriát, és mire hazaért, nem volt kutya. Ki lehet számolni, mennyi pénzt keres naponta."
Sérelmezi, hogy bár tett feljelentést és videófelvételekkel bizonyította a szaporítótelepek létezését, a hatóságok mégsem tettek semmit. A kutyákat az állatvédő szervezetek elosztják egymás között, és igyekeznek rehabilitálni őket. Ehhez adományokat várnak.
Vértesi Andrea - elnök, Állatvédők Vasi Egyesülete
"Látogatni őket még nem lehet, rehabilitálni csak később, ehhez később kérünk segítséget. Pillanatnyilag az orvosi kezelésekre van szükség. Ha a hatóságok végeznek a munkával, az állatvédő szervezetek veszik gondjaikba a kutyákat, akkor lehet majd örökbefogadóként jelentkezni."
Kérdés, hogy pszichésen alkalmasak lesznek-e ezek a kutyák a családban való, normális életre. Információnk szerint az osztrák nő jelenleg egy Graz-i kórházban fekszik.