Szombat délelőtt megérkezett az oszmán sereg, Szulejmán szultán akárcsak 484 évvel ezelőtt, most is belvárosi sétára indult és behódolásra akarta bírni a kőszegieket. A Fő téren rövid ideig farkasszemet néztek egymással a seregek, majd megszólaltak a fegyverek és a várvédők is.
A török nem éppen népszerű szerepét önkéntes tűzoltók vállalták fel, de harcoltak az ostromban még az itt vendégeskedő ökölvívók is.
Seper András - Ibrahim nagyvezír
,,A kőszegi és a szombathelyi tűzoltóságtól is képviseltetik magukat, de jobban a kőszegi önkéntes tűzoltó egyesület az, aki felvállalta maga a török szerepét, mert Kőszegen nagyon sok lokálpatrióta van és nehezen találtak törököt, így a tűzoltók beadták a derekukat."
A történelmi hangulat az utóbbi évekhez hasonlóan idén is ezreket mozgatott meg. Rengeteg látogató érkezett a rendezvényre Szombathelyről is.
Horváth Zita
,,Szeretem ezt a történelmi hangulatot, szeretem Kőszeg városát. Ilyenkor egy kicsit vissza tudunk menni a történelemben, azokat a régi időket felidézni, amik akkoriban voltak és a mai társadalomnak is szüksége van arra, hogy megőrizze a hagyományokat és továbbvigye a következő nemzedékek számára.”
A csata résztvevőinek jelmezes felvonulása után kezdődött a várostrom.
“Jön a török, falakra mindenki!”
Ezzel és a megannyi színes programmal a város történelmének meghatározó időszakára emlékeznek egész hónapban.
Básthy Béla - alpolgármester, Kőszeg
,,Elindul ebben az évben egy új rendezvényünk: jövő hétvégén lesz a hangzó város fesztivál, amit az Európa Ház indít el a maga útján, utána hétvégén a Kelet varázsa hastáncfesztivál lesz, 19-e a történelmi utcabál a Fő téren és 28-án lesz a zárórendezvény.”
1532. augusztus 29-én az utolsó török roham alkalmával már bejutottak a janicsárok a várba, sőt a zászlóikat is kitűzték, a védők mégis visszaverték őket. A legenda szerint Szent Márton lovas alakja segítette őket. Ennek tiszteletére augusztus 28-án egy Szent Márton-fát is elültetnek majd a városban.