Hírek

Kőszeg múltját, nevezetes polgárait is megismertették a Királyi Városnapon

2021. november 10., 18:47

1648. november 6-án adományozott III. Ferdinánd Habsburg császár és magyar király Kőszegnek Szabad Királyi Város címet. A kiváltság 350. évfordulóján döntött úgy a város, hogy a Királyi Városnap ünnep. Ekkor adják át a kitüntetéseket, évente az országos jelentőségű események kőszegi kapcsolódásairól emlékülést tartanak. Kőszegnek egykor fontos bevételi forrása volt a bor, így az ünnepi programok között borudvar, és többek között történelmi séta is szerepelt.

 

Kőszeg múltját, nevezetes polgárait is megismertették a Királyi Városnapon

Harmonikaszó mellett kóstolhatták meg az érdeklődők például a város borát is a Jurisics vár udvarán.

Puskás János
„Nagyon jó gondolat, hogy ilyen programokat szerveznek. Nem csak borok vannak, hanem még zene is van hozzá.”

Szép évjárat lesz az idei – véli Jagodics Attila borász. Az újborokat csak Márton nap után lehet kóstolni. A borudvarban a tavalyi nedűkkel ismerkedhettek a vendégek.

Jagodics Attila – borász
Kőszegen hagyományosan a blauburger a kedvencünk, ami a miénk. Most a királyi városnapról szól, amihez hozzátartoznak a borok, a gesztenye és a környékbeli finomságok.

A Királyi Városnap hétvégéjén több program is szolgálta, hogy minél többen ismerhessék meg Kőszeg és a királyi várossá válás történetét.

Nagy Gabriella
„Én 3 éve költöztem Budapestről ide, Kőszegre, és érdekel mindenféle dolog, ami Kőszeggel kapcsolatos, hogy jobban megismerjem a helyi nevezetességeket. Igazából délelőtt sétálva láttam meg a programot, és gondoltam, csatlakozom a sétához, hátha megtudok valami érdekességet.”

A Festetics Palotában például a pilóta és fotográfus Almásy László kapcsolatáról a Chernel-családdal hallhattak előadást az érdeklődők.

Bajzik Zsolt - főlevéltáros
„A házban megforduló vendégek beírták a nevüket, vagy valamilyen érdekes bejegyzést tettek ebbe a vendégkönyvbe 1911-1920-ig megtalálható Almásy. Kezdetben Almásy Lacika, aztán Almásy Teddi, aztán Almásy Lászlónak a bejegyzése, illetve a szüleinek, testvéreinek a bejegyzése.”

A Festetics Palota felújításakor bukkantak erre a freskóra az egyik szobában. Ennek a történetét is megismerhették az érdeklődők. A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének kutatója nevezetes kőszegiek nyomában vezetett sétákat.

Mátay Mónika – kutató, Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
„A séta a Chernel családról szól, a leszármazottakról. Ők olyan erősen kötődtek Kőszeghez, hogy valójában egy polgári etoszt testesítettek meg a városban úgy is mint tudósok, és úgy is, mint patrióták.”

Néhány éve az intézet Beszélő Házak programot indított, kötet készült Kőszegi történetek címmel, hamarosan pedig megjelenik a folytatás a Kőszegi polgárokról.