Cukorgyári mésziszappal javítják a talajt ezen a Szombathelyhez közeli területenn. A cukorgyártás mellékterméke magas foszfor- és kálciumtartalma miatt a tápanyag utánpótlásában játszik fontos szerepet és segít optimális szintre emelni a savanyú föld kémhatását. Tavalyhoz képest körülbelül 10 nappal korábban került sor a trágyázásra. A jó időnek köszönhetően pedig már februárban elkezdődött a kártevők elleni védekezés.
Károlyi Beatrix - agronómus, Zonker Kft.
“Nem is hetekről, hanem hónapokról beszélünk. Hónapokkal korábban kell elvégezni most már tényleg az első permetezéseket, mint, ahogy mondjuk én is tanultam az egyetemen. A repce első rovarölő szeres permetezését még áprilisra datálták.”
Nem volt tél, sem fagy, sem hótakaró. Ennek hatására előbb indult a növények vegetációja, de a kártevők elszaporodása is.
Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Növény- és Talajvédelmi Osztály VMKH
“Most aktuális feladat a repce, tehát a szárormányosoknak az előrejelzése, tehát a monitorozása, aztán mindenképpen az őszi kalászosoknál fontos, hogy a kalászt károsító betegségeknek a folyamatos megfigyelése.”
A gombás betegségek közül sok már az ősszel megjelent, a téli fagy elmaradása pedig kedvezett a kártevőknek. Emiatt várhatóan több vegyszeres védekezésre lesz szükség a földeken.
Hírek
Korai tavasz a mezőgazdaságban
A enyhe tél miatt megnövekedhetnek a gazdálkodók növényvédelmi költségei, egy későbbi fagy pedig a termés mennyiségét vetheti vissza. A kevés csapadék, a jó idő a kártevők, kórokozók szaporodásának kedvez.