"Látszik, hogy a város első tömegközlekedési eszközét is bemutattuk."
Ez csak az egyik érdekes epizódja annak az oktatási tananyagnak, amelyet a Berzsenyi-könyvtár munkatársai állítottak össze. Három csomag készült el: az egyiknek a segítségével a Vas megyei születésű költő, Dukai Takách Judit életét és munkásságát lehet megismerni. A másikkal a dualizmus kori Szombathelyen tehetünk virtuális sétát. A harmadik témakör a város nyomda- és sajtótörténetét öleli fel. Mindez interaktív, számos illusztrációt, multimédiás elemet tartalmaz, további információforrás-helyekre utal. A megszerzett tudás játékos feladatokkal erősíthető. Az egyes csomagokhoz pedagógusoknak szóló módszertani ajánlót is összeállítottak.
Szalainé Bodor Edit - igazgatóhelyettes, Berzsenyi Dániel Könyvtár
“Mindegyik tananyag úgy néz ki, hogy azt akár önállóan is el tudják sajátítani a diákok, akár tanári segítséggel. De lehet rá szervezni akár könyvtári foglalkozásokat, vagy szakkör formájában is be lehet mutatni ezeket a tanyagokat. Például Dukai Takách Judit tananyagnál meg lehet hallgatni a költőnő verseit, vagy Schöpflin Aladár irodalomtörténésznek a költőnőről elmondott elmondott rövid szövegrészleteit. De a dualizmus kori várotörténethez készült egy videós anyag. Ott az akkori főmérnöknek, Bodányi Ödönnek a szavaival, és a mi gyűjteményünkből származó korabeli képeslapokkal mutatjuk be, hogyan is nézett ki Szombathely a századfordulón.
14 000 oldalnyi dokumentumot digitalizáltak a könyvtárosok egy pályázat keretében, többek között ezeknek a felhasználásával készültek el az oktatási csomagok.
Baráthné Molnár Mónika - igazgató, Berzsenyi Dániel Könyvtár
“A Berzsenyi Dániel Könyvtárban nem előzmények nélküli az, hogy közoktatást támogató oktatási tartalmakat készítünk. Évekkel ezelőtt Pallósiné dr. Toldi Márta kezdeményezésére olyan tematikus ajánlócsomagokat állítottunk össze közép- és általános iskolásoknak és pedagógusaiknak, melyet előszeretettel használtak az érdeklődők. Ebből a mai napig is sikeres a szombathelyi elsők.”
A digitális oktatási tartalmak bárki számára hozzáférhetők a könyvtár honlapján. A pályázat része a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégiának, amelynek a célja, hogy széles körben tegye hozzáférhetővé a közgyűjtemények állományát, valamint hogy azok egy közös kereső felületen legyenek elérhetők.