A Gothard Obszervatóriumról szóló kötet főként fényképekkel, kevés magyar és angol szöveggel mutatja be az intézmény 135 éves történetét. Gothard Jenő saját kastélyában hozta létre a kor színvonalát messze meghaladó csillagvizsgálóját, amelyhez fizikai és kémiai laboratórium is tartozott.
Szabó M. Gyula igazgató, ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium
Gothard Jenő 1880-ban kapta az első távcsövét Konkoly-Thege Miklóstól, és a következő évből származik az első dokumentált megfigyelése, innentől számítjuk a Gothard Obszervatórium kezdeteit.
A tudomány- és helytörténeti kötetben több száz fénykép dokumentálja korszakokra bontva az intézmény és az ott folyó kutatások történetét. Az eredetileg gépészmérnök Gothard Jenő technikai hagyatéka a premontrei gimnáziumban vészelte át a háborút. Az intézmény később Gothard Sándor egykori kúriájába költözött, amely a 60-as években műholdmegfigyelő állomással, később újabb korszerű távcsövekkel és egyéb műszerekkel bővült.
Jankovics István tudományos főmunkatárs, ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium
Az ezredfordulóra már üzemeltek mindazok a számítógépek, mindazok a számítástechnikai eszközök, amivel mi versenyképesen, illetve partnerként részt tudtunk venni a legmagasabb szintű csillagászati kutatásokban.
A sok más mellett a csillagok színképi megfigyelésével, a tejútrendszer szerkezetével, kisbolygókkal és üstökösökkel foglalkozó intézet 1979 óta az ELTE oktatási bázisa.
Mezey Barna rektor, ELTE
Nekünk ez a Gothard Obszervatórium nagyon sokat jelent. Nagyon sokat jelent és azt hiszem, hogy ezt tükrözi ez a könyv is, ez egy darabka ELTE, amely immár szimbolizálja azt is, hogy az ELTE milyen szinten fonódik össze Szombathellyel.
A rektor hozzátette: az egyetem támogatja az obszervatórium további fejlesztéseit és azt a törekvést is, hogy az intézmény visszaköltözhessen eredeti helyére, a Gothard-kastélyba.
Hírek
Könyv a Gothard Obszervatóriumról
A Városházán mutatták be szerdán a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium történetét feldolgozó kötetet, amely az Eötvös Lóránd Tudományegyetem kiadványsorozatába illeszkedik. A Gothard Jenő által 1881-ben alapított intézmény a kezdetektől napjainkig élvonalbeli természettudományos kutatások helyszíne.